Článek
Nejvíc to schytl šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer, který podle agentury TASS na konferenci v Centru pro evropskou politiku v Bruselu vyzval k výrobě většího množství zbraní, aby bylo možné v případě konfliktu provádět přesné údery hluboko do Ruské federace.
„To řekl nějaký admirál,“ uvedl Lavrov s odkazem na to, že Bauer původně sloužil u nizozemského královského námořnictva. „Naprosto nezodpovědný. Je tam (ve vedení Aliance) spousta lidí, kteří si nečichli ke střelnému prachu, ale hodnost, tak tu mají,“ poznamenal šéf ruské diplomacie.
Bauer na zmíněné konferenci podle agentury Reuters také uvedl, že „podniky (na Západě) by se měly připravit na válečný scénář a v souladu s tím upravit své produkční a distribuční linky“.
„Obchodní lídři v Evropě a Americe si musí uvědomit, že komerční rozhodnutí, která činí, mají strategické následky pro bezpečnost jejich národa. Podniky se musí připravit na válečný scénář, protože ačkoliv bitvy vyhrává armáda, válku vyhrávají ekonomiky,“ prohlásil Bauer.
Bombové kryty vám nepomohou, přestaňte Ukrajincům pomáhat. Medvěděv pohrozil Evropě raketou Orešnik
Nejnovější „vlnu rozhořčení“ v Moskvě zvedlo především rozhodnutí USA povolit ukrajinské armádě, aby použila střely ATACMS na cíle v hloubi ruského území. Ukrajincům to také uvolnilo ruce při použití britsko-francouzských raket Storm Shadow/SCALP, pro něž tak padlo americké omezení na poskytování navigačních dat, bez kterých se tyto střely neobejdou. Navíc Londýn a Paříž daly Kyjevu k jejich použití zelenou.
Rusko v odvetě použilo na Ukrajině balistickou střelu Orešnik a ruský prezident Vladimir Putin pohrozil světovou válkou. V projevu v ruské televizi, kde mluvil o nasazení balistické rakety proti ukrajinskému Dnipru, řekl, že se konflikt stává světovým. Současně pohrozil, že si Rusko vyhrazuje právo útočit na země, které poskytují zbraně Ukrajině.