Článek
Lavrov tak v úterý podle agentury TASS komentoval na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku rozhovor, který dal Pavel bruselskému webu Politico. Stanovisko Hradu k prohlášení Lavrova se ČTK snaží získat.
„Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele,“ řekl Lavrov, jenž nyní zasedání RB OSN řídí díky rotačnímu předsednictví, které tento měsíc připadlo Rusku.
Pavel v rozhovoru pro Politico řekl, že mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka Pekingu umožňuje nutit Rusko k ústupkům.
Pavel v rozhovoru pro Politico: Číně se rychlý konec války nehodí
„Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit,“ citoval server českého prezidenta.
„Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům,“ řekl Pavel.
Lipavský: Lavrov je klaun
Servítky si naopak nebral český ministr zahraničí Jan Lipavský, který prohlásil, že „Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál“, a Lavrova označil za klauna.
Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta @prezidentpavel jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 25, 2023
Rusku tento měsíc připadlo předsednictví v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN, což vyvolává kritiku zejména ze strany Kyjeva vzhledem k tomu, že Moskva už přes rok vede invazi na Ukrajině. Pozice Pekingu ve vztahu k válce budí dlouhodobě na Západě obavy.
Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky loni v únoru zaútočily na Ukrajinu.
Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu sice staví spíše na ruskou stranu, k přímé vojenské či finanční podpoře zatím ale nesáhla, přestože Moskva ji vykresluje jako svého spojence.
Čínský prezident Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dvakrát.