Článek
„Rubio řekl Evropanům, že Trumpova administrativa nemá v plánu vnutit podmínky jakékoliv bilaterální dohody s Ruskem Ukrajině a Evropě,“ píše NYT, který má k dispozici souhrn telefonátu s Rubiem pořízený evropskou stranou.
Americko-ruské jednání podle Rubiova ujišťování nebylo radikální otočkou, ale spíše „prvním krokem v procesu a testem, zda to Kreml myslí s uzavřením dohody vážně“.
„Trumpova administrativa také ví, že Rusko by se mohlo pokusit využít rozhovory (s Američany) k zasévání rozporů na Západě nebo ke zmírnění jeho izolace na mezinárodní scéně,“ vyplývá dál podle deníku ze souhrnu Rubiova telefonátu s evropskými představiteli.
Poté, co se předchozí administrativa Joea Bidena po zahájení totální ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 snažila Kreml izolovat, pod Trumpovým vedením Bílý dům změnil strategii a zahájil s Ruskem dvoustranné rozhovory bez Ukrajiny či evropských zemí.
Krátce poté, co úterní americko-ruská schůzka v Rijádu skončila, vyrukoval Trump se sérií slovních útoků vůči Ukrajině i jejímu prezidentovi Volodymyru Zelenskému.