Článek
Podle deníku tato praxe dokládá obavy režimu ruského prezidenta Vladimira Putina z úniků informací a přeběhlictví.
Zabavování pasů odráží podezřívavost Kremlu a ruské tajné služby FSB vůči lidem z ruských vyšších vrstev, kteří jsou často proti ruské agresi na Ukrajině, i když neveřejně, a bojí se poklesu úrovně svého životního stylu.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov listu potvrdil, že Rusko v určitých ohledech pracovní cesty do zahraničí omezilo. „Jsou ohledně toho přísnější pravidla. Někde jsou formalizovaná, jinde záleží na konkrétním rozhodnutí… o konkrétních zaměstnancích,“ řekl Peskov.
Varování elitám. V Rusku vědí, že se nedaří, a začínají hrozit stalinskými metodami
Po ruském vpádu na Ukrajinu v loňském roce závisí zahraniční cesty zaměstnanců státních společností čím dál častěji na libovůli bezpečnostních pracovníků působících uvnitř státních institucí. Někteří odrazují od zahraničních cest i zaměstnance na středních pozicích, zatímco jiní zaměstnancům dovolují, aby cestovali volně „v rozumných mezích“.
Ne dál než dvě hodiny od Moskvy
Jeden ze zdrojů deníku Financial Times řekl, že manažeři v jedné z velkých státních průmyslových společností nesmějí bez povolení cestovat dál než dvě hodiny jízdy od Moskvy. Deník se od svých zdrojů také dozvěděl, že služba FSB požaduje odevzdání pasů od osob, které v minulosti měly přístup ke státním tajemstvím. V některých případech k tomu ale vyzývá i lidi, kteří tento přístup ani nikdy neměli.
Požadavek, aby ruští činitelé s přístupem ke státním tajemstvím odkládali pasy ve speciálním oddělení, existuje od dob Sovětského svazu, i když dosud byl málokdy vymáhán, podotkl list.
Alexandra Prokopenková, která dříve pracovala v ruské centrální bance, vysvětlila, že praxe odevzdávání pasů se rozšířila i na lidi bez přístupu ke státnímu tajemství, protože není jasné, co přesně se za tajné informace považuje. „V podstatě každá informace může být prohlášena za tajnou, takže příslušní pracovníci FSB vám začínají tvrdit, že máte citlivé informace. Ale které to jsou? Proč jsou tajné a kdo o tom rozhoduje. Nikdo neví,“ popsala Prokopenková.