Hlavní obsah

K prohlášení mírové konference o Ukrajině se nepřipojily země BRICS. Bublina praskla, tvrdí Rusové

Aktualizováno

V neděli skončila mírová konference o Ukrajině ve švýcarském Bürgenstocku, které se nezúčastnila Čína. Podle AFP její účastníci vyzvali k propuštění dětí z Ukrajiny a zapojení všech stran do mírového procesu i zajištění jaderné bezpečnosti.

Švýcarská konference o míru na UkrajiněVideo: Reuters

Článek

Někteří účastníci summitu, především země bloku BRICS, se však k výzvě nepřipojili. Rusko označovalo předem konferenci za neúspěšnou, protože se jí neúčastní. Tvrdí, že „shromáždění praskne jako mýdlová bublina“.

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Informuje o tom agentura AFP.

Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily.

Dejte mi, co chci, a pak se můžeme začít bavit, vzkázal Putin

Evropa

Nepřihlásila se k němu žádná země z ekonomického bloku BRICS ani Mexiko, Thajsko nebo Indonésie, uvedl švýcarský list Tribune de Geneve.

Prohlášení bylo podle něj vydané jménem 85 zemí a mezinárodních organizací, přičemž dvoudenní akce se účastnila stovka delegací.

„Věříme, že dosažení míru vyžaduje zapojení a dialog mezi všemi stranami,“ stojí v prohlášení, podle něhož je třeba zachovat územní celistvost Ukrajiny.

Deportované děti musí být z Ruska repatriovány a váleční zajatci a civilisté propuštěni. Požadováno je i zajištění bezpečnosti záporožské jaderné elektrárny a volná plavba Černým mořem.

Otázka, kdy a jak se do jednání o míru zapojí Rusko, zůstala nezodpovězena.

Rozdílné postoje účastníků

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová a bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan přiznali, že ne všichni účastníci švýcarské konference zastávají stejný pohled na urovnání konfliktu.

A ne všichni podporují desetibodový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který chce, aby se Rusko stáhlo ze všech okupovaných ukrajinských území včetně Krymu.

Rusko naopak požaduje, aby mu Ukrajina odevzdala i území, které ruští vojáci ani nebyli schopni dobýt, což Vladimir Putin zopakoval v pátek.

Foto: Michael Buholzer, Reuters

Konference o míru na Ukrajině ve Švýcarsku

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán řekl, že věrohodná mírová jednání budou vyžadovat přítomnost Ruska a „obtížný kompromis“.

Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan přiznal, že mezi Ruskem a Ukrajinou panuje nedůvěra a „každá strana považuje kroky té druhé za rozšíření válečného úsilí“.

Dodal, že summit by mohl být více orientován na výsledky, kdyby se konference účastnilo Rusko.

Litevský prezident Gitanas Nuaseda řekl, že ruské jednotky se musejí stáhnout z Ukrajiny a Rusko musí zaplatit reparace: „Právě teď se to zdá nereálné, ale musíme zůstat jednotní. Pokud bude mezinárodní společenství tlačit na Rusko, je možné všechno.“

Viceprezidentka USA jednala se Zelenským, slíbila mu dalších 1,5 miliardy dolarů

Válka na Ukrajině

Na rozdíly poukázal podle agentury TASS místopředseda výboru ruské Státní dumy pro otázky Společenství nezávislých států a vztahy s krajany Viktor Vodolackij: „Nyní všichni velmi dobře chápou, že tak propagované shromáždění ve Švýcarsku praskne jako mýdlová bublina, aniž by přineslo očekávaný efekt, kdy si všichni budou stěžovat na Rusko a podporovat rusofobní politiku Anglosasů.“

„Většina z těch, kteří přijeli do Švýcarska, chce jednat s Ruskem, chce se přátelit s Ruskem, chápou, že jen rozhovory, kterých se bude účastnit Rusko, povedou k míru,“ dodal Vodolackij.

Cílem mírové konference ve Švýcarsku bylo sjednotit postoje a otevřít cestu pro vyjednávání s Ruskem, a ne okamžitě dosáhnout míru.

Čína nepřijela na přání Putina

Americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl agentuře AP, že důvodem neúčasti Číny byla žádost Vladimira Putina.

„Čína tu není a já předpokládám, že tu není kvůli tomu, že Putin požádal, aby sem nejezdili, a oni mu vyhověli,“ řekl agentuře AP Jake Sullivan.

„Myslím si, že to něco říká o čínských postojích k ruské válce na Ukrajině. Myslím si, že by si to státy měly uvědomit,“ dodal poradce prezidenta Joea Bidena.

Americké tajné služby současně zveřejnily, že Čína zvýšila prodej svých obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, takže může vyrábět střely, tanky, letadla a výzbroj pro své válečné cíle.

Čína se minulý týden shodla s Brazílií na šesti bodech, které mají vést k urovnání krize na Ukrajině, a vyzvala další země, aby podporovaly mírové rozhovory „vedené ve vhodnou dobu“, jichž by se účastnily Rusko a Ukrajina.

Kdyby Rusko chtělo mír, žádná válka by ani nebyla, řekl Zelenskyj na summitu

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám