Článek
KIIS zveřejnil údaje o míře optimismu Ukrajinců a jejich pohledu na budoucnost země v kontextu ruské invaze. V průzkumu hodnotí, jak dlouho jsou ještě obyvatelé Ukrajiny připraveni snášet válku.
„Od začátku invaze na Ukrajinu až do února roku 2024 se názory respondentů prakticky neměnily,“ uvádí Anton Hrushetsky, výkonný ředitel KIIS. „Asi 71–73 % tázaných uvádělo, že je připraveno vydržet válku tak dlouho, jak bude třeba,“ dodává.
Rok 2024 ale ukázal, že obyvatelé Ukrajiny jsou stále pokračující ruskou agresí značně unaveni. V období února do října minulého roku číslo kleslo na 63 % a údaje sesbírané mezi říjnem a prosincem pak poukazují na výrazný pokles na 57%. Průzkum obsahuje odpovědi celkem 985 respondentů nad 18 let žijících na území Ukrajiny kontrolovaném tamní vládou.
Podle sociologů se počet těch, kteří uvádějí, že jsou ochotni vydržet šest nebo méně měsíců, zvýšil od října 2024 o tři procentní body. Počet těch, kteří nejsou schopni specifikovat, jak dlouho ještě válku zvládnou, se zvýšil z 12 na 18 procent.
Kvalitu výsledků podle institutu mohou částečně ovlivnit válečné podmínky. Zároveň ale uvádí, že získané výsledky umožňují poměrně spolehlivou analýzu veřejných postojů populace.
Průzkum institutu se také zaměřil na finanční situaci respondentů. „Čím bohatší je rodina respondenta, tím vyšší je bezpečnostní rezerva,“ uvádí KIIS. Zároveň ale zdůrazňuje, že i mezi respondenty s nízkými příjmy jich 51 % uvedlo, že jsou připraveni vydržet tak dlouho, jak bude třeba. U rodin s vysokými příjmy je to 70%.
„Mezi říjnem a prosincem 2024 tedy nedošlo k poklesu bezpečnostní rezervy Ukrajinců, ale spíše k nárůstu nejistoty, způsobené kombinací vnějších faktorů, jako jsou například volby v USA,“ vysvětlil KIIS ve zprávě. „Tyto údaje ukazují, že ochota snášet válku souvisí s materiálními životními podmínkami jen částečně a že na snášení konfliktu mají větší vliv jiné faktory,“ dodává úřad.
Mezi regiony jsou podle průzkumu data víceméně vyrovnaná, na východě se však číslo lidí, kteří jsou ochotni nést břemeno války, snižuje o něco víc.
Podle Hrushetskyho se ochota vydržet neomezuje na socioekonomické podmínky, ale ve skutečnosti jsou důležitější jiné faktory, které určují míru bezpečí populace.
Institut zároveň uvádí, že pokud se vezmou v úvahu tyto „negativní předpovědi“ pro Ukrajinu za minulý rok, Ukrajinci stále prokazují vysokou odolnost a silnou vůli bojovat dál.