Článek
„Vyjednávání musí začít v příštích dvou měsících, jinak nastanou dramatické změny a vytvoří se napětí, které nebude snadné překonat,“ řekl Kissinger v sále, ve kterém seděli i zástupci ukrajinské delegace.
„Ideální by bylo, kdyby se dělící čára vrátila ke statu quo ante (původnímu stavu před válkou, tedy k 24. únoru – pozn. red). Pokračovat s válkou i za tento bod by už nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti Rusku,“ pokračoval.
Kdo je údajný Putinův náhradník? Proválečný jestřáb roztáčí kolovrátek nejtužší propagandy
Z jeho vyjádření se dá usoudit, že by Ukrajincům navrhoval, aby se vzdali poloostrova Krym, který Rusové anektovali v roce 2014, a zřejmě také Doněcké a Luhanské oblasti, kde vznikly separatistické republiky uznané jen Moskvou.
Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem jsou na bodě mrazu od chvíle, kdy se Kyjev dozvěděl o zvěrstvech páchaných v Buči, Borodjance a v dalších městech.
Někdejší šéf americké diplomacie za vlád republikánů Geralda Forda a Richarda Nixona rovněž uvedl, že Rusko je nepostradatelnou částí Evropy, která pomáhá vyvažovat mocenské struktury. Ponižující porážka Ruska může vést k širší destabilizaci, varoval autor slavné knihy Uspořádání světa.
Navalnyj u soudu: Nebojím se vás. Ani toho starého chlapa v bunkru
Panikáře z Davosu neposloucháme, vzkázal Podoljak
Ukrajinští činitelé takovou podmínku míru odmítají a požadují navrácení všech území zpátky Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí rovněž vystoupil na WEF, dříve uvedl, že jeho země přijme jen úplné stažení ruských vojsk a to, že se Moskva vzdá nároku na všechna ukrajinská území.
As easily as Mr. #Kissinger proposes to give 🇷🇺 part of 🇺🇦 to stop the war, he would allow to take Poland or Lithuania away. It's good that Ukrainians in the trenches do not have time for listening to “Davos panickers". They’re a little bit busy defending Freedom and Democracy. pic.twitter.com/2zraPDummx
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) May 24, 2022
„Tak jednoduše, jak Kissinger navrhuje odevzdat kus Ukrajiny, aby zastavil válku, tak by dovolil postoupit Polsko a Litvu,“ upozornil na Twitteru Podoljak.
„Je dobře, že Ukrajinci v zákopech nemají čas ‚panikářům z Davosu‘ naslouchat. Mají trochu moc práce s obranou svobody a demokracie,“ dodal vyjednavač.
Ukrajinci také upozornili, že Kissinger se v roce 2016, tedy dva roky po okupaci Krymu, stal členem ruské Akademie věd.
Na Ukrajině záměrně zpomalujeme, bereme ohled na civilisty, řekl po všech zvěrstvech Šojgu
S odevzdáním území nesouhlasí ani běžní Ukrajinci, vyplývá z nově zveřejněného průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS). Převážná většina (82 procent) Ukrajinců podle něj odmítá, aby Ukrajina postoupila Rusku jakoukoliv část území ve snaze dosáhnout co nejrychleji míru, a to i za cenu ohrožení nezávislosti a dlouhého konfliktu. Opačný názor, tedy že by Moskva měla výměnou za mír a nezávislost získat některé z ukrajinských území, zastává deset procent oslovených.