Článek
„Přivážíme domů čtyři ukrajinské děti, které byly nezákonně deportovány do Ruské federace,“ uvedl na sociální síti X Andrij Jermak, vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře.
Podle něj se na Ukrajinu vrátí tři chlapci a jedna dívka. „(Vrátí se) šestiletý, tříletý a devítiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka,“ dodal bez dalších podrobností Jermak.
We are bringing home four 🇺🇦 children illegally deported to RF. Soon, three boys will arrive in 🇺🇦 – six, three and nine years old, and a 17-year-old girl.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) October 16, 2023
We are implementing the @bkb_ua action plan step by step. President @ZelenskyyUa set the task of returning all 🇺🇦 children.
Agentura Reuters uvedla, že šestiletý chlapec se minulý týden setkal se svojí babičkou na katarském velvyslanectví v Moskvě. Tohle pondělí se následně spolu přes Estonsko vrátili na Ukrajinu.
Ve stejný den byl katarským diplomatům v Moskvě předán nejmladší z chlapců, který má být společně s devítiletým chlapcem a sedmnáctiletou dívkou vrácen na Ukrajinu tento týden.
„Fungující spolupráce“
Podle katarského představitele, který s agenturou Reuters hovořil pod podmínkou anonymity, návrat prvních čtyř dětí testuje systém, jenž Katar zavedl po měsících utajovaných rozhovorů s Moskvou a Kyjevem.
„Jak ukrajinští, tak ruští představitelé byli ochotni spolupracovat,“ uvedl oslovený katarský úředník s tím, že se Kyjev na Dauhá obrátil s žádostí o zprostředkování jednání s Ruskem ohledně vrácení unesených dětí.
Katarská ministryně pro mezinárodní spolupráci Lolwah Al-Khaterová v prohlášení vrácení dětí potvrdila a označila ho za „pouze první krok“. Zároveň ale oslovený katarský představitel uvedl, že není jasné, kolik dalších dětí Rusko na Ukrajinu vrátí.
Desetitisíce unesených dětí
Podle Kyjeva bylo z Ukrajiny do Ruska nebo na území okupované Moskvou uneseno asi 20 tisíc dětí. Pouhé čtyři stovky z nich se podle Reuters vrátily domů.
Moskva, která loni v únoru zahájila invazi na Ukrajinu, to ale odmítá a uvádí, že „zranitelné děti z válečné zóny ochránila“.
Mezinárodní trestní soud vydal v březnu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovou-Bělovovou a obvinil je z válečného zločinu nezákonné deportace dětí z Ukrajiny.
Lvová-Bělovová ale veškerá obvinění odmítá. Novinářům v Moskvě navíc sdělila, že se zakládá na „masivní dezinformační kampani, kterou rozpoutal kyjevský režim“.