Článek
PBS řekl, že dohoda s Ukrajinou o použití amerických zbraní na ruském území se vztahuje „na jakékoli místo, ze kterého ruské síly přicházejí z ruské strany na Ukrajinu s cílem zabrat další území“.
List Politico poznamenal, že se jedná o změnu, která přišla pouze několik týdnů poté, co Američané dali v tichosti ukrajinské armádě zelenou k útokům zbraněmi z USA proti cílům na ruském území v reakci na zesílený ruský tlak na Charkov.
Druhé největší ukrajinské město leží jen několik desítek kilometrů od hranic s ruskou Bělgorodskou oblastí a Rusové na něj často útočí raketami nebo leteckými bombami. Washington původně uváděl, že jeho svolení se omezuje na příhraničí s Charkovskou oblastí a na nasazení amerických zbraní se vztahovala i další omezení, podotýká Politico.
Americká zbraň udeřila v Rusku. Ukrajinci po souhlasu USA dlouho nečekali
Ukrajinské jednotky od té doby americké zbraně k útokům na Rusko použily nejméně jednou, když zničily cíle v Bělgorodu a dokázaly zadržet ruský postup. Nicméně ukrajinští a evropští činitelé naléhali na Spojené státy, aby své restrikce dále zmírnily a umožnily Ukrajině útočit i jinde na ruském území.
Rusko v posledních dnech naznačuje, že by brzy mohlo podniknout ofenzivu proti severoukrajinským Sumám, které rovněž leží v blízkosti společných hranic. Pokud se tak stane, Ukrajinci budou moci americké zbraně použít i tam, řekl Sullivan.
Zdroje serveru tvrdí, že povolení k útokům v ruských příhraničních regionech neznamená posun od rozhodnutí týkajícího se výhradně Charkova. Původní povolení Američané podle nich dali v kontextu ruského vpádu přes hranice Charkovské oblasti, ale nevylučovalo možnost zásahu proti možným dalším přeshraničním útokům.
Na podmínce, že Ukrajinci nesmějí používat k úderům na ruském území americké zbraně dlouhého dosahu, jako jsou ATACMS, se nic nemění, podotkl jeden z činitelů oslovených Politikem, který si nepřál být jmenován.