Článek
Tato aliance by mohla zahrnovat kromě Spojeného království a Ukrajiny také Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a paradoxně později možná i Turecko, před jehož vstupem do EU Britové tak důrazně varovali.
Zastavme krokodýla Putina. Johnson vyzval k dodávce raketometů Ukrajině
Podle Johnsona by všechny potenciální členy mohla motivovat společná nedůvěra k „Bruselu“ a frustrace z reakce německých představitelů na ruskou agresi. „Spojovalo by je nadšení pro národní suverenitu, liberální tržní hospodářství a zcela jednoznačná neústupnost proti vojenské hrozbě ze strany Moskvy,“ pokračuje s výčtem Corriere Della Serra.
Podle zdrojů představil Johnson svůj návrh Zelenskému už během jejich setkání v Kyjevě 9. dubna. Ukrajinská vláda se k této možnosti nevyjádřila, ale od té doby pravidelně opakuje svoji touhu vstoupit do EU, tudíž se dá očekávat, že jejich nedůvěra k Bruselu nebude velká.
23. červen rozhodne
Zelenskyj zatím vyčkává na evropský summit 23. června, kdy budou lídři sedmadvacítky rozhodovat, zda udělí Ukrajině status „kandidátské země“.
„Je třeba sesadit Putina.“ V Litvě se konala utajovaná konference
Není navíc vůbec jasné, zda by Polsko a pobaltské státy s takovým spojenectvím souhlasily. Jeden z evropských ministrů poznamenal, že Johnson se takovými návrhy pouze snaží získat politické body – nejen ve světě, ale i na domácí scéně, kde společenská nálada z brexitu je stále napjatá.
„Neviděli jsme žádný konkrétní návrh. Netušíme, jaký je jeho obsah, nakolik je reálný a vážný,” reagoval v pátek litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.
Zničení Ruska? O tom přemýšlí jen sám Putin, řekl Novinkám litevský diplomat
Dodal však, že je zapotřebí nadále posilovat existující aliance, jako například NATO, tím, že členové přesvědčí Turecko a vpustí mezi sebe jak severské Finsko a Švédsko, tak i Ukrajinu. Uvedl, že toto považuje za realistické cíle.