Hlavní obsah

Jednání bez jednání. Putin využívá oblíbenou taktiku, ukazuje analýza

4:55
4:55

Poslechněte si tento článek

Rusko používá při jednání o příměří na Ukrajině zdržování. Nikdy neřekne ne, ale odmítá jednotlivé body a snaží se vyznění dohody posunout tak, aby byla výhodnější pro Moskvu. Upozorňuje na to analýza televize CNN, která připomíná, ke kolika schůzkám už došlo.

Foto: Gavriil Grigorov, Reuters

Vladimir Putin

Článek

„Bez překvapení pro mnoho expertů na Kreml žádné z těchto setkání nevedlo k dohodě. Nejenže se (zvláštní vyslanec amerického prezidenta Steve) Witkoff vrátil s prázdnýma rukama, taky opakoval několik klíčových bodů Kremlu,“ napsala v analýze CNN.

USA už souhlasí s tím, že de iure uznají Krym jako součást Ruské federace, byť je to v rozporu s mezinárodním právem.

„Řekla bych, že vyjednávání jdou velmi dobře - z Putinova úhlu pohledu,“ uvedla Angela Stentová, která byla členkou Národní zpravodajské rady pro Rusko a Eurasii. „Nemá žádný zájem zastavit válku. To, co chce, a to, co dostává, je obnovení rusko-amerických diplomatických vztahů,“ dodala k záměrům ruského prezidenta.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Podobný názor zastává i John Lough, který vede oddělení pro zahraniční politiku v Novém euroasijském strategickém středisku: „Putin hraje hru s čekáním, protože je přesvědčen, že čas je na jeho straně a on může dostat Ukrajinu do ještě nevýhodnější pozice a s pomocí Washingtonu přesvědčit Kyjev a jeho evropské spojence, že není alternativa k mírovému urovnání podle ruských požadavků.“

„Zdržování, dohadování se o každém detailu nebo říkat ne, aniž by se jasně řeklo ne, je klasickou ruskou taktikou, kterou použili Putin a jeho vrcholoví vyjednavači v několika případech v minulosti, třeba při jednání o příměří v Sýrii,“ upozorňuje CNN. Podobný postup však provázel i jednání o příměří v korejské válce mezi Američany a Severokorejci s Číňany podporovanými SSSR. Ta se nakonec vlekla dva roky.

Televize také upozorňuje, že Putin nijak nekritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, když mluvil o převzetí Grónska, Kanady nebo Panamského průplavu, protože je to zřejmě z Putinova pohledu v pořádku. Nemá pro to důvod. Pro Putina je podstatné, že Trump má mizivý zájem o Ukrajinu a její budoucnost, a dokonce řekl, že Ukrajina „někdy může být ruská“.

Foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Oblíbené triky

CNN upozorňuje, že Putin je schopný manipulátor, umí intrikovat a v jeho týmu jsou ostřílení lidé s dlouhými zkušenostmi s mezinárodní politikou a vyjednáváními. „Putin slavně popsal svou práci v KGB jako práci s lidmi. Byl vycvičen v umění manipulovat s lidmi, s nimiž mluví. Je známý tím, že se pečlivě připravuje na jednání a že je mistrem detailu,“ dodal Lough a zmínil, že Putin zvládá současně zastrašovat a působit šarmantně.

Televize připomíná, jak v lednu 2007 dovolil Putin svému labradorovi, aby přišel k německé kancléřce Angele Merkelové, i když bylo Rusům sděleno, že se bojí psů.

„Putin má ve svém diplomatickém kufříku mnoho triků. Rád nechává své protějšky čekat, když přijde pozdě na schůzku, někdy i několik hodin,“ uvedla CNN a připomněla, jak mu to před časem oplatil turecký prezident.

„Často vytváří chaotické situace, aby mohl získat více možností a změnit názor, když se mu to hodí, což ještě více komplikuje vyjednávání s ním,“ napsala CNN. Dlouhé čekání je něco, s čím mají v Moskvě velké zkušenosti. V roce 1950 nechal Stalin čekat severokorejského vůdce Kim Ir-sena týdny, když chtěl odsouhlasit útok na Jižní Koreu.

Američtí vyjednavači čelí těžkým vahám

CNN také upozorňuje, že proti zkušeným matadorům, jako je ministr zahraničí Sergej Lavrov, bývalý velvyslanec ve Washingtonu Jurij Ušakov a šéf ruského přímého investičního fondu Kirill Dmitrijev, který studoval na Stanfordu a Harvardu, byl poslán podnikatel v realitách Witkoff bez politické a diplomatické zkušenosti.

Na vedlejší kolej byl odsunut původní zvláštní vyslanec pro Rusko a Ukrajinu Keith Kellogg, jenž sice není diplomat, ale má s Ruskem jako bývalý generál největší zkušenost. Jednání se sice zúčastnili i politiky znalé postavy jako ministr zahraničí Marco Rubio a národní bezpečnostní poradce Mike Waltz, ani oni však nemají zkušenosti s jednáním s Rusy a jejich vrcholnými představiteli.

Výběr článků

Načítám