Hlavní obsah

Je těžké se dohodnout. Lavrov přiznal, že Washington Moskvě na ruku nejde

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Moskva

Američané zatím nesouhlasili s žádným klíčovým ruským požadavkem pro ukončení války na Ukrajině. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro list Kommersant. Zopakoval ruské požadavky formulované loni v červnu ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jimiž je odstoupení čtyř ukrajinských oblastí Rusku i demilitarizace a denacifikace Ukrajiny.

Foto: Kaan Soyturk, Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Článek

Na otázku, jestli se podařilo formulovat klíčové parametry budoucí komplexní dohody o Ukrajině a jestli se už na nich Washington a Moskva dohodly, odpověděl Lavrov Kommersantu „ne“.

„Na klíčových prvcích urovnáních je těžké se dohodnout. Projednávají se. Na naší straně nejsou žádná tajemství. Prezident Putin loni 14. června na ministerstvu zahraničních věcí jasně ukázal principy, na nichž by stál dlouhodobý, spravedlivý a spolehlivý návrh zohledňující především zájmy lidí, plně garantující lidská práva, zejména práva národnostních menšin podle Charty OSN. Vše bylo stanoveno,“ řekl šéf ruské diplomacie.

Lavrov dodal, že nejde o nějaký výchozí nástřel, o kterém by se dále nějak jednalo, ale o dané podmínky pro příměří. Odstoupení čtyř ukrajinských oblastí požaduje na základě sporných referend v jejich okupovaných částech, kde se lidé za přítomnosti okupačních sil vyslovili pro „návrat do své velké vlasti, v tomto případě do Ruské federace“.

Lavrov však nezmiňoval jen tyto čtyři oblasti, z nichž žádnou nedokázalo Rusko celou ovládnout, ale i vágně formulované Novorusko, kam může patřit podle ruských výkladů i Mykolajivská či Oděská oblast.

Američané se zatím k podrobnostem nevyjádřili, ale i z návrhu Keitha Kellogga, kdo by měl kde dohlížet na dodržování příměří, je patrné, že by se příměří mělo uzavřít podél linie fronty.

Běsnící Evropa

Ruský ministr zahraničí v rozhovoru také označil vedení Francie, Británie, Pobaltí a některých dalších států EU a NATO za „běsnící“ Evropany. Pochvaloval si, že na rozdíl od nich se „Trumpova administrativa snaží proniknout do problému a především pochopit hlavní příčinu situace, která je výsledkem jednání Washingtonu a Bruselu, jež přivedly k moci nynější režim na Ukrajině“.

Podle Lavrova USA zorganizovaly a zaplatily protiústavní státní převrat v únoru 2014. Pouští se především do tehdejší americké ministryně zahraničí Victorie Nulandové.

Otevřeně označuje ukrajinskou vládu Volodymyra Zelenského jako nacistickou, která se rozhodla pronásledovat vše ruské: „Fyzicky zabili mnoho lidí včetně novinářů, osobností veřejného života, kteří hájili ruskou kulturu v zemi.“ Tvrdil, že veškerou kulturu na Ukrajině vytvořili a rozvíjeli Rusové, kteří také budovali města jako Oděsa, přístavy nebo silnice.

Lavrov si také stěžoval na stávající ukrajinskou legislativu: „Řadu zákonů, asi tucet, začali přijímat dlouho předtím, než jsme se rozhodli, že není žádná alternativa ke speciální vojenské operaci. Jen vojenská síla nakonec může vyhnat toto zlo od moci.“

Stejné požadavky vůči Ukrajině, které představují její faktickou kapitulaci, zopakoval v úterý i šéf ruské zahraniční zpravodajské služby SVR Sergej Naryškin: „Podmínky mírové dohody samozřejmě stanoví nejaderný, neutrální status Ukrajiny, demilitarizaci a denacifikaci ukrajinského státu a zrušení všech diskriminačních zákonů, které byly přijaty po převratu v roce 2014.“ Dodal, že uznána musí být nezákonná anexe Luhanské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti.

Výběr článků

Načítám