Hlavní obsah

Jako první odpověděli Trumpovi Italové. Začali dodávat na Ukrajinu stíhače tanků

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Na Ukrajinu dorazila nejspíš první evropská odpověď americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi na jeho změnu politiky vůči Kyjevu. Jde o stíhače tanků B1 Centauro, které podle portálu The National Interest vyrábí a dodává Itálie.

Foto: Profimedia.cz

Italský stíhač tanků Centauro na cvičení jednotek NATO v Lotyšsku

Článek

Taktika B1 Centauro spočívá v rychlém vyjetí dopředu, střelbě a rychlém stažení do týlu. Proto jeho tvůrci kladli důraz na rychlost, která se skutečně vymyká normálu. Na silnici dosahuje rychlosti pro kategorii stíhače tanků velmi vysokých 108 kilometrů za hodinu, připomíná portál.

K tomu má centauro díky první i druhé otáčivé nápravě poloměr otáčení pouhých devět metrů, což také přispívá k jeho schopnosti rychle zmizet, připomíná portál.

Ukrajincům se v současné situaci hodí prakticky jakékoli dodávky zbraní a munice. Trump totiž minulý týden nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc zemi, která se tři roky brání ruské agresi.

Stalo se tak po roztržce mezi ním a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo z očekávaného podpisu dohody o americkém využívání ukrajinských nerostných surovin. Vzápětí Bílý dům také omezil sdílení zpravodajských informací s Kyjevem.

Trump střídavě utahuje a povoluje smyčku

Ukrajinci tak přišli nejen o důležité údaje pro svou protileteckou obranu, ale také zejména o střely do protileteckého systému Patriot. Vzápětí ale začal Trump naznačovat, že za určitých podmínek, které představují především ukrajinské územní ústupky Rusku, je ochoten zpravodajské informace i zbraně na Ukrajinu opět dodávat.

Šéf Bílého domu ještě předtím začal tlačit na Evropu, aby se více angažovala na Ukrajině a starala se o svou bezpečnost. EU reagovala novým balíčkem pomoci pro Ukrajinu, který má mít hodnotu až 20 miliard eur (bezmála 502 miliardy korun), zahrnovat munici a zbraně, od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany, připomněl magazín Forbes.

Na nové vojenské pomoci se budou podílet unijní země, které Kyjevu pomoci chtějí. Bude to „koalice ochotných“, nikoli celá sedmadvacítka. Proto nebude potřeba žádné jednomyslné schvalování, čímž zmizí riziko, že některá ze zemí pomoc zablokuje. V tom „vyniká“ zejména Maďarsko, které nyní blokuje vyplácení peněz Ukrajině z Evropského mírového nástroje (EPF).

Výběr článků

Načítám