Článek
„Je to velmi těsné a nikdo pořádně neví, co se děje,“ uvedl představitel ministerstva obrany jedné z evropských zemí. „Pozice Ukrajiny se nezměnily, (požadují) příměří, stažení vojsk a bezpečnostní záruky. Každý, kdo tvrdí, že o stavu jednání něco ví, ve skutečnosti neví nic,“ dodal úředník.
US and NATO officials believe Russian President Vladimir Putin has not backed off his original demands in talks with Ukraine, and there is a heavy dose of skepticism in Western capitals about how credible Moscow's engagement truly is https://t.co/heEFkBizy8
— CNN (@CNN) March 20, 2022
Podle všeho nehodlá ustoupit ani Rusko. Tamní ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu zopakoval, že Rusko požaduje neutrální status pro Ukrajinu, zákaz rozšiřování NATO na východ a další bezpečností záruky.
Moskva dlouhodobě mluví bez bližšího vysvětlení o „denacifikaci a demilitarizaci“ svého souseda, demokraticky zvolenou vládu na Ukrajině pak označuje za „narkomany“.
Ve Washingtonu nepanuje optimismus
Jednání mezi vyjednavači Ruska a Ukrajiny pokračují virtuálně. Na obrysu jednotlivých otázek byly ustanoveny podskupiny. Dosažení dohody je ale podle Kyjeva obtížné, jelikož ruští vyjednavači nemají od Putina žádný mandát.
I tato skutečnost pravděpodobně vede Západ k pochybám, nakolik je angažovanost ruské strany v jednáních skutečně důvěryhodná. Podle několika zdrojů stanice CNN je stav rozhovorů „obtížně rozluštitelný“.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena je rovněž skeptická. Žádnou snahu ze strany Ruska o deeskalaci konfliktu nevidí, řekl stanici další ze zdrojů. Zároveň ale dodal, že USA nevyvíjí na Ukrajinu žádný tlak, aby přijala nebo odmítla konkrétní ústupky. Američtí diplomaté se vyjednávacího procesu neúčastní.