Hlavní obsah

Jaderné zbraně Ukrajině? Nepravděpodobný Bidenův scénář rozzuřil Medvěděva

Americký prezident Joe Biden by mohl před lednovým koncem v Bílém domě dát Ukrajině jaderné zbraně jako způsob odstrašení, který by sloužil jako bezpečnostní záruka v budoucnosti. S odkazem na několik evropských a amerických představitelů o tom informuje list The New York Times (NYT). Zprávy si už všiml například ruský exprezident Dmitrij Medvěděv, podle něhož by takový krok mohl znamenat použití jaderných zbraní Ruskou federací.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Americký prezident Joe Biden a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj

Článek

Ukrajina v současnosti usiluje o členství v Severoatlantické alianci. To ale podle představitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, bude po nástupu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa nepravděpodobné.

Právě proto američtí a evropští představitelé diskutují o odstrašení jako možné bezpečnostní záruce pro Ukrajinu. Hovoří se o vytvoření dostatečných zásob konvenčních zbraní, které by v případě porušení potenciálního budoucího příměří Ruskem zasadily úder.

Několik představitelů dokonce zmínilo, že jednou z možností je i to, že by Biden vrátil Ukrajině jaderné zbraně, kterých se země vzdala v roce 1994 výměnou za záruku územní celistvosti a svrchovanosti. Tyto záruky následně Rusko mnohokrát porušilo.

Ukrajinci mají z Trumpa rozporuplné pocity, Čechy milují

Válka na Ukrajině

Pokud by Ukrajina měla jaderné zbraně, získala by okamžitý a obrovský odstrašující prostředek, píše americký list s tím, že by se ovšem jednalo o komplikovaný krok, který by nesl vážné důsledky.

Na článek amerického listu reagoval ruský exprezident a současný místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv.

„Bidenova paranoidní psychóza“

„Předat jaderné zbraně zemi, která je ve válce s největší jadernou mocností? Už samotná myšlenka je tak absurdní, že vzbuzuje podezření na paranoidní psychózu u Joea (Bidena),“ napsal na Telegramu Medvěděv.

Podle něj předání jaderných zbraní Ukrajině „lze považovat za přípravu na jaderný konflikt s Ruskem“.

„Skutečné předání takových zbraní lze přirovnat k dokonanému aktu útoku na naši zemi ve smyslu bodu 19 Zásah státní politiky v oblasti jaderných zbraní a bodu číslo 19 Zásad státní politiky v oblasti jaderného odstrašování,“ dodal dále ruský exprezident, který zakončil svůj příspěvek s tím, že „důsledky jsou zřejmé“.

Tyto body přitom hovoří o tom, kdy by Ruská federace mohla použít jaderné zbraně. Svoji jadernou doktrínu nedávno měnila a na základě nového znění by se Rusko k použití mohlo uchýlit i v případě, že jakákoli země s Ukrajinou uzavře obranný pakt.

Scholz o telefonátu s Putinem: Nebylo to příjemné. Nikdy nebylo

Zahraniční

Výběr článků

Načítám