Článek
Striktní příděly a starší munice jsou podle britské rozvědky hlavním faktorem, proč ruští vojáci nejsou poslední dobou schopni dosáhnout na frontě významných pokroků.
Na nedostatek dělostřelecké munice pamatoval také ruský prezident Vladimir Putin v jednom z posledních dekretů, který podepsal 3. března. Posílil tím moc ministerstva obchodu a průmyslu.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 14 March 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 14, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/Z5SI6SOzPY
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/1vOoyWCYYD
„Rusko stále více uplatňuje principy plánované ekonomiky na svůj vojensko-průmyslový komplex, protože si uvědomuje, že jeho obranné výrobní kapacity patří ke slabině ‚speciální vojenské operace‘,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.
Munice je v opotřebovací válce na Ukrajině jedním z aktuálně nejcennějších artiklů. Podle Josepa Borrella, který má v Evropské unii na starost bezpečnostní politiku, Rusko denně vypálí na Ukrajinu kolem 50 tisíc střel.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve stejný den jako Borrell upřesnil, že Rusko bylo schopné pálit až 60 tisíc střel denně, ale v poslední době se jedná o zhruba 20 tisíc střel různých kalibrů.
Zpravodajská stanice CNN již v lednu uvedla, že od začátku války klesla ruská salva na některých úsecích fronty až o tři čtvrtiny proti začátku války.