Článek
„Poblíž se objevilo nebezpečí nebo možnost jaderného incidentu,“ sdělil Grossi reportérům při návštěvě elektrárny s odkazem na ukrajinský vpád do ruské Kurské oblasti. Rusko ukrajinské síly, které jsou momentálně 40 kilometrů od elektrárny, z útoků na jadernou elektrárnu obvinilo již několikrát, připomíná agentura Reuters s tím, že Ukrajina zatím na obvinění nereagovala.
Grossi ruské tvrzení do jisté míry potvrdil, když popsal, že v areálu elektrárny zaznamenal stopy po útocích dronů. Ačkoliv v ní tedy nadále pokračuje téměř běžný provoz, Grossi připomněl, že je vůči dronovým a dělostřeleckým útokům elektrárna velmi zranitelná. A to zejména kvůli tomu, jakými reaktory je vybavena.
Elektrárna je v provozu od roku 1977.
„Zvláštností Kurské jaderné elektrárny je, že tam obsluhují reaktory typu RBMK. Ty kvůli své konstrukci nemají žádnou ochrannou vrstvu nebo kontejner, jimiž jsou po celém světě vybaveny ostatní typy reaktorů,“ vysvětlil. Těchto reaktorů na světě funguje několik, všechny na území dnešního Ruska. Tento typ reaktoru je nestabilní v případě přehřátí. Jeho předchůdce byl v Černobylu.
Was at 🇷🇺 Kursk NPP today, where the situation is serious.
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) August 27, 2024
Preventing a nuclear accident in this terrible war is vital & attacking any NPP is unacceptable, no matter the location. @IAEAorg will continue to promote nuclear safety and security everywhere. pic.twitter.com/J7neI2Wtkr
Ruská státní jaderná společnost Rosenergoatom po Grossiho návštěvě uvedla, že jej uspokojilo, že třetí reaktor elektrárny funguje podle plánu, zatímco čtvrtý je od neděle v údržbě. Prý mu byl též ukázán v současnosti budovaný nový blok.
Ukrajinské síly pokračují v postupu v Kurské oblasti, dosud údajně ovládly 1294 kilometrů čtverečních ruského území a 100 osad včetně města Sudža. Ukrajinská armáda se podle ruských zdrojů v současnosti snaží prorazit ruskou hranici v jižní Bělgorodské oblasti, boje se mají vést u pohraniční vesnice Něchotějevka.