Článek
„V televizi vládne ruská propaganda, opoziční média byla umlčena, kdokoli vystupuje proti režimu, je považován za extremistu, lidé jsou zastrašováni. Je tohle Bělorusko, které patří do Evropy?“ zeptal se v pátek na půdě české sněmovny Pavel Latuško, běloruský disident usilující o znovunastolení demokracie v Bělorusku.
On sám se jako politik, který vystoupil proti Lukašenkovu režimu, do své země nyní vrátit nemůže.
Je potřeba uvalit sankce na propagandisty v médiích, kteří v klidu říkají, že ukrajinští vojáci pojídají ty ruské. Protože tohle můžou tihle propagandisté jeden večer říct, a za pár dní sedět tady v Praze a popíjet vaše české pivo. Máme spoustu důkazů a fotek toho, že se to běžně děje
„Chceme ruské nebo evropské Bělorusko? A jaké je dnes? V současnosti je to totalitní režim. Alexandr Lukašenko miluje moc víc než cokoli jiného,“ pokračoval. Situace je podle něj horší, než se zdá.
Litevský parlament vyzval k vytvoření tribunálu. Má prošetřit zločiny běloruského režimu
Svoboda slova už v Bělorusku neexistuje. V současné době je podle údajů dvou běloruských organizací přes 1400 lidí uvězněno za své politické názory. A každý den přibývají další. „V cele pro čtyři lidi jich běžně sedí 16. A to je mučení, za které někdo musí nést zodpovědnost.“
Čekání na sankce
I za „lajky“ na sociálních médiích můžete v Bělorusku dostat až tři roky ve vězení – jakýkoli veřejný odpor je tam v současné době tvrdě trestán. Exilová vláda nechce jít cestou násilí. Cílem je, aby lidé mohli protestovat venku, v klidu, dokud Lukašenko nebude přinucen odstoupit. Latuško také v Praze zdůraznil podporu Ukrajiny.
Jednou z cest, jak Lukašenkův režim oslabit, je uvalení mezinárodních sankcí. Přestože je Alexandr Lukašenko přímým a otevřeným spojencem Vladimira Putina, Evropská unie na Bělorusko zatím žádný balíček sankcí neuvalila.
Česká republika bude moct v blízké době uvalit sankce vlastní. Ve středu 7.prosince podepsal prezident Miloš Zeman takzvaný Magnitského zákon, který umožňuje sankcionovat zahraniční zločince. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na našem území či zmrazit majetek.
Zeman podepsal zákon o národních sankcích
Podle Latuška je důležité uvalit osobní sankce na lidi pracující přímo pro režim. Těmi jsou soudci, státní zástupci, vyšetřovatelé, všichni, kteří pomáhají Lukašenkovi v udržování režimu. „Je potřeba uvalit sankce na propagandisty v médiích, kteří v klidu říkají, že ukrajinští vojáci pojídají ty ruské. Protože tohle můžou tihle propagandisté jeden večer říct, a za pár dní sedět tady v Praze a popíjet vaše české pivo. Máme spoustu důkazů a fotek toho, že se to běžně děje.“
Magnitského zákon tak přestavuje velmi silný nástroj politického tlaku. Česko se jeho přijetím přidalo k dalším zemím, které už ho zavedli. Patří mezi ně Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Kanada, Spojené státy a Velká Británie.
Po zfalšovaných prezidentských volbách v roce 2020 vyšli Bělorusové do ulic a začalo hromadné zatýkání a potlačování protestů proti režimu diktátora Alexandra Lukašenka. Statisíce lidí tehdy vyšly do ulic a přes 25 tisíc aktivistů bylo zatčeno. Několik lidí tajná policie unesla, nebo dokonce zabila. Od té doby až dodnes se situace stupňuje a množství politiků, včetně Pavla Latušky a Světlany Cichanouské, muselo zemi opustit, jinak by nejpravděpodobněji seděli ve vězení a byli mučeni.