Článek
Okupační síly na něj zaútočily hned první den války, podle ukrajinského vojenského experta Oleha Ždanova se o ostrov i nyní svádějí tvrdé „bezkontaktní“ boje.
Ovládnutí sedmnácti hektarů čnících z mořské hladiny se totiž rovná kontrole vzdušného prostoru zdaleka nejen nad jihozápadní Ukrajinou.
Rusko chce nahradit potopený křižník
„Osmdesátý první! Už na nás vypálili čtvrtou raketu! Kde je vzdušná podpora, kde je??“ křičí ruský voják na zvukovém záznamu rozhovoru, který byl veden na nechráněném kanále a unikl do médií přes InformNapalm. „Ten ‚lustr‘ (dron Bajraktar) nás pořád pronásleduje a visí nad námi. Co máme dělat?“ dotazuje se vynervovaným hlasem kapitán jednoho z ruských plavidel a informuje o zásahu dvou vedlejších člunů.
Interception of radio communication with the Russian boat "Raptor" and his commander before its destruction by Bayraktar! Part 2 #Ukraine #Russia #Zmiinyi #raptors #Raptor #UkraineRussianWar #Bayraktar #BayraktarTB2 #TB2 #StopRussia #SaveUkraine #StandWithUkraine #Informnapalm pic.twitter.com/ludX08g0CO
— We stand for Truth, Freedom, and Fairness🇺🇦 (@BWhiteSwan) May 10, 2022
„Po potopení raketového křižníku Moskva ruské Černomořské flotile chybí řádná ochrana před ukrajinskými vzdušnými údery. Proto se (Rusové) snaží rozmístit na Hadím ostrově své systémy protivzdušné obrany dlouhého dosahu, aby mohli kontrolovat přístavy v Oděské oblasti, ale i všechny ostatní od Rumunska až po Krym,“ uvedl Ždanov.
Nad Hadím ostrovem sestřelili vrtulník. Ukrajinci a Rusové se hádají, čí byl
„Vojenská základna nebo infrastruktura na ostrově umožňují blokovat lodě vplouvající i vyplouvající z delty Dunaje, říční brány do jihovýchodní Evropy,“ potvrdil pro ura.ru strategický význam Hadího ostrova také ruský vojenský analytik Alexandr Michajlov.
Velmi důležitá je i blízkost rumunského území, soudí Ždanov. S protivzdušnou obranou na Hadím ostrově „mohou ruská vojska zároveň kontrolovat vzdušný prostor nad Besarábií, což jim může umožnit pokusit se tam o výsadek, který by se zkusil probít do Podněstří a posílil tamní ruskou vojenskou přítomnost“.
Rusko ještě nevzdalo plán ovládnout Kyjev, míní Ukrajinci
Pokud se Rusku podaří opevnit se na ostrově a rozmístit tam prostředky protivzdušné obrany a rakety s plochou dráhou letu, „tak může dominovat v severovýchodní oblasti Černého moře“, uvedlo ve středu na svém twitterovém účtu také britské ministerstvo obrany.
Ukrajina se snaží podobnému scénáři zabránit jak leteckými údery, tak nasazením obávaných dronů turecké výroby Bajraktar: počínaje 26. dubnem hlásila z ostrova zničení ruského raketového kompletu Strela-10, tří mobilních raketových systémů země-vzduch, datového centra s telekomunikačním zařízením, několika útočných člunů třídy Raptor, výsadkového člunu třídy Serna a raketového systému Tor.
Tak koho dál? baví se Ukrajinci zkázou ruského křižníku. O den dřív vyšel na známce
Podle ukrajinských údajů při snaze ovládnout prostor zemřelo 46 ruských výsadkářů, napsal web nv.ua.
Ruské ministerstvo obrany pak zdůrazňuje ztráty Kyjeva: ukrajinské síly ve snaze dobýt ostrov zpět podle tohoto zdroje přišly o více než 50 mužů, tři bombardéry Su-24, stíhačku Su-27, tři vrtulníky Mi-8, vrtulník Mi-24, tři obrněné čluny třídy Centaur a údajně 29 dronů. Pravdivost uvedených čísel nelze ověřit.