Článek
New York Times své tvrzení opírá o vyjádření amerických činitelů, kteří mají k dispozici zpravodajské informace. Podle nich existují náznaky, že i další ruští generálové mohli podporovat snahu Prigožina vynutit si změnu v čele ministerstva obrany a generálního štábu.
Ruský prezident Vladimir Putin se nyní podle amerických činitelů musí rozhodnout, jestli věří tomu, že Surovikin skutečně Prigožinovi pomáhal, a jak v takovém případě reagovat.
Sobotní drama
Ruská žoldnéřská armáda známá jako Wagnerova skupina, kterou vlastní a vede Jevgenij Prigožin, se o víkendu vzbouřila. V sobotu obsadila milionové město Rostov na Donu a táhla na Moskvu. Vyprovokoval ji k tomu údajný útok ruské armády na tábor wagnerovců.
Dramatická situace, kterou s obavami z hrozící občanské války sledoval celý svět, se uklidnila v sobotu večer, kdy se do sporu Prigožina s Kremlem vložil běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Prigožin po jeho intervenci souhlasil s deeskalací napětí a odchodem do Běloruska, kde se podle dostupných informací nejspíš už skutečně nachází. Wagnerovci souhlasili s předáním těžké vojenské techniky ruské armádě.
Surovikin byl velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině do ledna, než ho vystřídal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Surovikin byl tehdy jmenován jeho zástupcem.