Článek
„Obavy v oblasti rostou, protože ruské síly jsou údajně už jen asi pět až 15 kilometrů od osad, které leží poblíž administrativní hranice mezi Dněpropetrovskou a Doněckou oblastí. Obyvatele evakuují automobily. Požádali je, aby si vzali dokumenty, peníze, léky, vodu a jídlo na několik dní, spolu s dalšími nezbytnostmi,“ popsal web Kyiv Independent s tím, že nařízení se zatím týká vesnic Kolona Mežova, Novopidhorodne, Rajpole a Suchareva Balka.
Už dříve přitom dobrovolně z vesnic na východním okraji Dněpropetrovské oblasti odešlo okolo 75 procent obyvatel, hlásil už počátkem února tamní gubernátor Serhij Lysak.
Dněpropetrovská oblast je pravidelně ostřelována raketami a drony, které zabíjejí civilisty ve městech a vesnicích, nyní se blíží i ruské pozemní jednotky. „Ruský postup na Ukrajině nepolevuje navzdory snahám USA o zprostředkování mírové dohody a výzvám Kyjeva k bezpodmínečnému příměří,“ podotkl Kyiv Independent.

Postup ruských sil k hranici Dněpropetrovské a Doněcké oblasti. Situace k 29. dubnu 2025 dopoledne
Delší příměří? Nemožné, vzkázal Kreml
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí vyhlásil ukončení „všech vojenských akcí“ na Ukrajině od půlnoci ze 7. na 8. května do půlnoci z 10. na 11. května - krátký klid zbraní by tak připadl na období okolo velké vojenské přehlídky, kterou Moskva pořádá u příležitosti 80. výročí vítezství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v druhé světové válce.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci navrhl delší, třicetidenní příměří. Moskva, která kvůli setrvalému vojenskému postupu nemá kam spěchat, tento návrh v úterý odmítla. „Bez vyřešení všech nuancí je to nemožné,“ citovala mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova agentura RIA Novosti.