Článek
„(…) Přijde doba, kdy Západ řekne: ‚No, nevyšlo to, tak obětujme Ukrajinu.‘ Podívejte se na mnichovskou dohodu z roku 1938, kdy bylo obětováno Československo. Obávám se, že něco podobného by se mohlo stát i Ukrajině,“ uvedl Fico v rozhovoru pro brazilský server, kterého si všimla i ruská vládní agentura TASS.
Slovenský premiér dále uvedl, že si myslí, že Ukrajina ztratí „třetinu území“ a že jí budou nabídnuty bezpečnostní záruky. „Například přítomnost zahraničních vojsk,“ specifikoval. Rusko přitom v současné době fakticky okupuje zhruba pětinu, nikoliv třetinu ukrajinského území.
Fico dostal na příští rok pozvání na oslavy do Ruska. Přijede
Fico připustil, že Rusko svojí agresivní válkou porušilo mezinárodní právo, vojenské řešení ale podle něj neexistuje, a i přes všechnu pomoc Západu Ukrajina ztrácí čím díl více území. „Pokud jste aspoň trošku realisté, musíte uznat, že Rusko nikdy neopustí Krym, Doněck a Luhansk. To znamená, že Ukrajina přijde o část svého území, mezinárodní společenství sice toto území nikdy neuzná, ale všichni budeme respektovat, že je pod ruskou kontrolou,“ vylíčil své přesvědčení brazilskému serveru.
„Ukrajinu v NATO nikdy nepodpořím“
Podle slovenského premiéra, kterého při úterním setkání brazilský viceprezident Geraldo Alckmin chybně označil za jugoslávského, časem přijde otázka, zda zbytek Ukrajiny, která nebude pod ruskou okupací, přijmout či nepřijmout do NATO.
„Dokud budu premiérem, nikdy nepodpořím vstup Ukrajiny do NATO. Co se týče Evropské unie, toto členství bych podpořil,“ prohlásil.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně vstup do NATO bere jako nutnost. Podle něj se jedná o jedinou skutečnou záruku toho, že agresivní a imperialistické Rusko po uzavření příměří znovu nezaútočí. To kvituje i řada zahraničních představitelů. Vstup Ukrajiny do NATO by nicméně neblokovalo jen Slovensko, podobné řeči má také například maďarský premiér Viktor Orbán.
Slovenský premiér dlouhodobě odmítá podporovat Ukrajinu. Už v předvolební kampani avizoval, že pokud se stane premiérem, nepošle Ukrajině ani náboj.
V rozhovoru zapomněl zmínit, že po mnichovské dohodě to bylo právě Slovensko, které s nacistickým Německem kolaborovalo a jako Slovenská republika, která fungovala od roku 1939 do roku 1945, se zúčastnilo druhé světové války na straně Osy.