Článek
„Ukrajina nedostane pozvánku do NATO. Rusko nikdy neodejde ani z Krymu, ani z území, která kontroluje. Kdo nezná ruskou duši, tak ať zapomene, že ji dokáže porazit,“ cituje Denník N Fica. Takto se vyjádřil zhruba týden poté, co něco podobného řekl v rozhovoru pro brazilský server Folha de S. Paulo.
Fico na výboru uvedl, že Ukrajinu čeká něco podobného jako mnichovská dohoda z roku 1938. Na jejím základě bylo Československo nuceno nacistickému Německu postoupit Sudety. „Pokud to Ukrajinci chtějí, dostanou to,“ řekl slovenský premiér. Nacistický vůdce Adolf Hitler se nedlouho po získání Sudet, společně se Sovětským svazem, rozhodl pro invazi do Polska a krátce na to začala druhá světová válka.
Fico naznačil také, že Evropská unie teď bude usilovat o přijetí Ukrajiny, podle něj je ale na členství teď nejlépe připraveno Srbsko.
Německo stahuje ze Slovenska opravnu ukrajinské techniky. Kvůli komplikované spolupráci
Balkánskou zemi řídí autoritářský prezident Aleksandar Vučić, který v posledních letech výrazně utahuje šrouby. Podle OBSE také pořádá nespravedlivé volby. „Suverénní zahraniční politika někomu smrdí,“ prohlásil Fico směrem k osobě Vučiće.
Invazi na Ukrajinu zahájilo Rusko v únoru roku 2022. Napadená země se brání hlavně díky dodávkám pomoci ze zahraničí. Tu Kreml kritizuje, k čemuž se přidávají i někteří západní politici včetně Fica. Zdůrazňují potřebu mírových jednání, k tomu se však agresor nemá.
Ruský vůdce Vladimir Putin hovoří o tom, že jednání o příměří mohou probíhat pouze tehdy, až se Ukrajina stáhne ze čtyř oblastí: Záporožské, Chersonské, Luhanské a Doněcké. Ty si chce Rusko přivlastnit, ani jednu z nich však plně nekontroluje.
Pokud by je všechny obsadilo, mělo by pod kontrolou zhruba třetinu Ukrajiny, což by souhlasilo s tím, co tvrdí Fico.