Článek
S posláním letounů F-16 napadené zemi souhlasil americký prezident Joe Biden už loni v květnu. Vyhověl tak opakovaným prosbám ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a členských států NATO, píše Bloomberg. S odvoláním na své zdroje o tom informovala i agentura AP.
Letouny se tak na Ukrajinu dostaly po více než roce, přičemž letní dodávka by měla pocházet z Dánska a Nizozemska.
Celý proces dle všeho zkomplikovaly prodlevy, řešení otázky náhradních dílů a jazyková bariéra mezi ukrajinskými piloty a jejich zahraničními instruktory.
Ukrajina už má najisto slíbeno 79 letounů F-16
Mnozí zapojení do operace se také obávají, že Ukrajina nemá dostatek startovacích drah, a ty, které má, jsou zranitelné vůči ruským útokům.
Též není jasné, zda budou ukrajinští piloti i přes měsíce výcviku schopni letouny okamžitě používat. Zatímco byli cvičeni v zahraničí, se navíc situace na bojišti změnila a obě strany vsází mnohem více na levné drony.
Rusko také v posledních měsících značně posílilo svou protivzdušnou obranu. Není tedy jasné, zda bude mít první dodávka letounů F-16 tak výrazný dopad, v jaký Kyjev doufal.
Pokud však své závazky splní všichni ostatní dárci, ukrajinské letectvo by mělo být schopno připravit Rusko o jeho nadvládu nad nebesy. Právě ta Kremlu umožnila decimovat ukrajinskou infrastrukturu, což napříč napadenou zemí způsobilo rozsáhlé výpadky elektřiny.