Článek
Podle tiskové agentury Reuters, která oba texty zveřejnila, jsou hlavní rozdíly v posloupnosti řešení otázek týkajících se území, dále pak ohledně zrušení protiruských sankcí, obsahu bezpečnostních záruk pro Ukrajinu a velikosti ukrajinské armády.
Pokud jde o teritoriální otázky, americký návrh volá po právním uznání („de iure“) ruské svrchovanosti nad Krymem, který Moskva anektovala už v roce 2014, a po „de facto“ uznání ruské kontroly nad čtyřmi regiony na jihu a východě Ukrajiny, jež Rusko nyní okupuje.
🇺🇦🇪🇺Full Response of Ukraine and Europe to Trump's Peace Plan — Reuters
— NEXTA (@nexta_tv) April 25, 2025
Ceasefire:
Full and unconditional commitment to a permanent ceasefire in the air, on land, and at sea;
Both sides immediately begin the technical implementation of negotiations with the involvement of the… pic.twitter.com/1AREO6KMGQ
Naproti tomu evropský a ukrajinský dokument odkládá podrobnou diskusi o území až na dobu, kdy bude uzavřeno příměří. V tomto textu se přitom neobjevuje žádná zmínka o uznání ruské kontroly nad jakýmikoli územím.
Pokud jde o dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny, americký dokument předpokládá, že Ukrajina bude mít „robustní bezpečnostní záruky“ poskytnuté evropskými a dalšími spřátelenými zeměmi. Neuvádí k tomu žádné další podrobnosti, ale říká, že Kyjev nebude usilovat o vstup do NATO.
Konkurenční text je konkrétnější a uvádí, že pro ukrajinské ozbrojené síly nebudou existovat žádná omezení. Stejně tak by neměly platit žádné limity, pokud jde o rozmístění vojáků spojeneckých zemí na území Ukrajiny. To je ustanovení, které pravděpodobně popudí Moskvu, poznamenává agentura Reuters.
Evropsko-ukrajinský dokument současně navrhuje robustní bezpečnostní záruky pro Kyjev, včetně záruk ze strany USA, podobné článku 5 smlouvy o Severoatlantické alianci (NATO). Jde o klíčové ustanovení smlouvy, na jehož základě považují smluvní strany ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich za útok proti všem a zavazují se v takovém případě jít napadeným členům na pomoc.
Výměna zajatců „všichni za všechny“
Pokud jde o ekonomická opatření, návrhy USA říkají, že sankce přijaté vůči Rusku od anexe Krymu v roce 2014 budou zrušeny.
Protinávrh Evropy a Ukrajiny naproti tomu říká, že tyto sankce mohou být „předmětem postupného uvolňování až po dosažení udržitelného míru“ a že mohou být v případě porušení smlouvy ze strany Ruska znovu uvaleny.
Evropský a ukrajinský text také navrhuje, aby Ukrajina obdržela finanční kompenzaci za škody způsobené válkou ze zmrazených ruských aktiv v zahraničí. Americký dokument se obecně zmiňuje jen o „finanční kompenzaci“ pro Ukrajinu, aniž by uváděl zdroj peněz.
Dokument Evropy a Ukrajiny hovoří také o nutnosti návratu „ilegálně přemístěných“ ukrajinských dětí a výměně zajatců podle pravidla „všichni za všechny“.