Článek
Sankce jednomyslně podpořili velvyslanci unijních zemí a ve čtvrtek by je měly státy schválit formálně. Evropský blok podle dřívějšího vyjádření mluvčí unijní diplomacie shromáždil „dostatečné důkazy“ o tom, že Rusko na Ukrajině využívá íránské drony, které vybuchují po zasažení cíle.
Většina unijních ministrů zahraničí již na pondělním zasedání v Lucemburku prosazovala rychlé uvalení sankcí, některé státy však chtěly před schválením tohoto kroku nezvratné důkazy. Podle mluvčí unijní diplomacie Nabily Massraliové přikročila Rada EU k „jasné, rychlé a důrazné unijní odpovědi“ poté, co evropský blok tyto důkazy shromáždil. Při pondělním setkání ministrů podle ní panovala „široce sdílená politická shoda“, že sedmadvacítka musí na vývoj reagovat rychle.
EU došla s Íránem trpělivost. Chystá sankce kvůli dronům a zařízne jadernou dohodu
Podle informací ČTK se sankce vztahují celkem na 12 jedinců a firem. Podle agentury Reuters je mezi potrestanými trojice íránských generálů včetně činitele Revolučních gard, který dohlíží na program výroby dronů. Terčem postihů je také výrobce dronů Shahed Aviation Industries. Potrestaným lidem i firmám EU zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do členských zemí.
V posledních dnech se množily zprávy, že Rusko při útocích na Ukrajině využívá drony íránské výroby. Podle některých zdrojů jich Teherán ruské armádě dodal stovky. Moskva tvrdí, že používá pouze ruské zbraně, televize CNN nicméně v nové reportáži ukazuje íránský letoun sestřelený nad Ukrajinou.
Na prodej íránských dronů Rusku se podle USA vztahuje zákaz OSN
Schválení nových postihů přichází bezprostředně poté, co EU uvalila sankce na 11 íránských činitelů a čtyři instituce včetně mravnostní policie, a to za jejich podíl na smrti 22leté Mahsy Amíníové a brutální potlačování následných protestů v Íránu. Evropští diplomaté v této souvislosti hovoří o tom, že Unie již nedoufá v pokrok rozhovorů o kontrole íránského jaderného programu, a neváhá proto podnikat vůči Íránu diplomatické kroky.