Článek
„Evropská komise dnes informovala členské státy EU ohledně devátého sankčního balíčku proti Rusku. Zajímavé je, že v něm nebude Bělorusko (opět). Asi 180 položek je zaměřeno hlavně na banky, přenos médií a technologie,“ napsal na Twitteru Jozwiak.
Schválení se očekává příští týden v pondělí na Radě pro zahraniční věci (FAC), kde členské státy zastupují jejich ministři zahraničí.
The European Commission today briefed EU member states on the 9th sanctions package on #Russia. Interestingly #Belarus isn't targeted (again). some 180 listings and targeting banks, media transmission and technology. could potentially be agreed when EU FMs meet on 12 dec.#Ukraine
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) December 4, 2022
Podle lidí obeznámených se situací chce Evropská unie tentokrát zavést omezení pro ruský sektor dronů. Právě ty v posledních týdnech hojně využívá ruská armáda pro útoky na ukrajinskou infrastrukturu. EU rovněž zvažuje, že si došlápne i na další komponenty používané Moskvou pro vojenské účely, jakož i opatření dále zaměřená na služby, investice a ruský mediální a finanční sektor.
Together with @SzSz_velSek 🇵🇱 and @Jovita_Pra 🇱🇹 we released a joint statement to address the agreement on the Oil Price Cap.
— Urmas Reinsalu (@UrmasReinsalu) December 3, 2022
We need to continue provide our support to Ukraine by cutting off Russia's ability to finance this war. pic.twitter.com/S9qnmikmBm
Evropská komise je v posledních týdnech terčem kritiky, zejména od východoevropských členů Unie, že s přípravou další várky sankcí otálí. Od posledního schváleného balíčku totiž uplynuly již dva měsíce. V neděli poslali ministři zahraničí Estonska, Litvy a Polska do Bruselu výzvu, aby se věci daly do pohybu rychleji, protože své návrhy na sankce již odevzdali před měsícem.
Pokuty pro neposlušné firmy
Kromě toho Evropská komise v pátek představila návrh na pokutu ve výši nejméně 5 procent celosvětového obratu, pokud společnosti poruší unijní sankce vůči Rusku. Návrh, který musí schválit Evropský parlament a všech 27 členských států EU, rovněž uvádí, že jednotlivcům, kteří poruší sankce EU, bude hrozit trest odnětí svobody v délce nejméně pěti let.
Porušení sankcí vůči Rusku je v některých zemích EU trestným činem, v jiných je však považováno za správní delikt a tresty se v rámci bloku liší.