Článek
Atomová elektrárna je největší v Evropě a kvůli bojům by v ní mohlo dojít k jaderné katastrofě, varoval ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, jehož inspekční tým nyní do zařízení směřuje na kontrolu.
Ukrajina o zásobu tablet s jodidem draselným požádala teprve minulý týden v pátek 26. srpna, uvedl úřad při Evropské komisi pro humanitární pomoc a civilní ochranu. Žádosti bylo vyhověno a úřady Komise shromáždily celkem 5,5 milionu kusů jódových tablet. Z toho počtu půl milionu poskytlo Rakousko ze svých nouzových rezerv. Dodávka vyjde na více než 500 tisíc eur (v přepočtu 12,3 milionu korun).
Ukrajinci zasáhli jaderné palivo v záporožské elektrárně, tvrdí Rusové
Tablety by se použily jen v mimořádných případech, aby zabránily vstřebání radioaktivních látek, poznamenala Evropská komise.
Obavy z radiace souvisejí hlavně se Záporožskou jadernou elektrárnou, v jejímž okolí probíhají boje. Ukrajinci i ruští okupanti se vzájemně obviňují z ostřelování zařízení.
„Žádná jaderná elektrárna by se nikdy neměla stát bojištěm. Ohrožení lidských životů je nepřijatelné,“ komentoval situaci komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Janez Lenarčič. „Všechny vojenské akce musejí okamžitě přestat,“ prohlásil.
Jaderní inspektoři už jsou na Ukrajině. Spěchají do Záporoží, aby mohli uklidnit svět
Na Ukrajinu už dorazil tým inspektorů z MAAE, který míří právě do Záporožské jaderné elektrárny. Měl by prověřit, zda kvůli přestřelkám nehrozí na Ukrajině znovu jaderná katastrofa, jako tomu bylo v Černobylu v roce 1986.
Inspekce se uskuteční díky dohodě s Ruskem, jehož vojska poslední měsíce zařízení ovládají, ačkoli se o provoz nadále stará ukrajinský personál.
Kreml v úterý uvedl, že kontrola záporožské elektrárny je v jeho zájmu, poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak ale Rusy následně obvinil z bombardování koridorů pro transport inspektorů z MAAE.
Toto tvrzení dosud nebylo ověřeno a Kreml se k němu nevyjádřil.