Článek
Úplný seznam zahrnuje zbraně, s nimiž už má Ukrajina zkušenosti, uvedla agentura Reuters. Jde například o tanky Abrams a 155milimetrová děla. Na seznamu jsou ale také zbraně, o něž Kyjev už v minulosti žádal, ale zatím je nedostal, například stíhačky F-16 a střely ATACMS dlouhého doletu. V jeho hledáčku se ocitly také bitevní letouny A-10 Warthog, ale ani z toho nebylo nic.
Seznam podle Novostí zahrnuje několik „překvapení“, jako je strategický dopravní letoun C-17 Globemaster od Boeingu a C-130 Super Hercules, které vyrábí společnost Lockheed Martin. Nechybí na něm podle Reuters také bojové vrtulníky Apache a Black Hawk.
Podle listu Novosti ale Ukrajinci nezůstali jen u toho. Řekli si také o stíhačky F-18 Hornet, tři typy dronů od General Atomics, včetně MQ-9B Sky Guardian, či o systém protivzdušné obrany Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).
U protivzdušných komplexů jde podle srbských Novostí především o schopnost vypořádat se s ruskými balistickými raketami typu Iskander M a s hypersonickými raketami typu Kinžal.
Hornety ani apače nikdo nedá
Podle listu Novosti se ukrajinský seznam pohybuje v kategoriích, o nichž by si mohla nechat zdát nejedna ze zemí NATO. Kyjev má dostat letouny F-16 od členů Aliance, kteří nahrazují letadla ve své výzbroji stroji páté generace. Tam ale kromě F-35 patří také F-18 Hornet, kterých se většina ze zemí NATO, které je mají k dispozici, určitě nebude chtít vzdát.
Podobné je to u bojových vrtulníků. Ty, které Ukrajina zařadila na seznam, má z evropských členů Aliance k dispozici Británie, Polsko, Řecko a Nizozemsko a zdá se, že na nich lpí, uvedl list.
Republikáni v americkém Senátu zablokovali pomoc Ukrajině a Izraeli
Ještě větším problémem ale je, že republikáni tento týden zablokovali v americkém Senátu návrh nové pomoci Ukrajině, kterou požaduje americký prezident Joe Biden. Šlo o přibližně 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun).
Výměnou za podporu balíčku, který zahrnuje i další položky, požadují republikáni výrazné zpřísnění americké imigrační politiky, které se pro demokraty zatím zdá být nestravitelné. Obě strany o věci chtějí dál jednat, budoucí vývoj však zůstává nejasný. Bílý dům na hlasování reagoval prohlášením, že republikáni v Kongresu „dávají (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi ten nejlepší (vánoční) dárek, jaký si mohl přát“.