Článek
Název nové střely poprvé zmínil ukrajinský ministr strategického průmyslu Herman Smetanin v pátek, když hovořil na akci věnované obrannému průmyslu, uvedla BBC, která dodala, že Smetanin o nové zbrani neuvedl žádné podrobnosti.
Podle ukrajinské redakce této stanice je bars křížencem konvenční okřídlené střely s malou bojovou hlavicí do 100 kilogramů a s malým proudovým motorem a dronu, což jí umožňuje rychle překonávat vzdálenosti a být obtížným cílem protivzdušné obrany.
„Bars se svými parametry nejvíce podobá dalšímu ukrajinskému zástupci této ‚rodiny‘, raketě Peklo,“ řekl zdroj BBC s tím, že dolet nové střely je 700–800 kilometrů. Označil ji tak za „zbraň středního dosahu“. Největší výhodou této střely ovšem je, že si ji mohou Ukrajinci sami vyrábět na svém území.
Zmíněná zbraň Peklo je také hybridem střely a dronu. Stejně jako bars má dostřel vyšší než americké taktické střely ATACMS či britské Storm Shadow. Obě jsou navíc hůře zaměřitelné protivzdušnou obranou, a to obzvláště v případě, pokud se budou držet v nízké výšce.
Kromě pekla a barsu Ukrajinci vyvinuli také protilodní střelu Neptun, kterou dokáže nést například podvozek nákladních aut Tatra.
Ukrajinci neptun později předělali na jinou zbraň, Dlouhý Neptun, který podle magazínu Forbes dokáže svůj cíl zničit až na tisíc kilometrů. Klasický neptun Ukrajinci nasadili například zkraje ledna proti ruskému skladu průzkumných dronů, zbraň Dlouhý Neptun pak na zásah ruské rafinérie v Tuapse v březnu.