Článek
„Předtím jsme měli jen cvičení,“ uvedl muž jmenovaný jako Anton, který s redaktorem BBC hovořil mimo území Ruské federace. „Ale v den, kdy začala válka, byly všechny zbraně na místě. Byli jsme připraveni odpálit síly na moře i do vzduchu, podniknout jaderný útok,“ vypověděl. Kde se základna nacházela, neuvedl.
Tři dny po zahájení invaze 24. února 2022 na Ukrajinu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské jaderné síly byly uvedeny do zvláštního módu bojové pohotovosti. Anton ale tvrdí, že se tak stalo už den před invazí a celá jednotka byla „zavřena na základně“.
Bývalý důstojník sdělil, že o dění neměli žádné informace: „Všechno, co jsme měli, byla ruská státní televize. Nevěděl jsem, co to znamená. Automaticky jsem plnil své úkoly. Nebojovali jsme, jen jsme střežili jaderné zbraně.“ Dodal, že stav zvláštní pohotovosti skončil po dvou nebo třech týdnech.
Země má ohromný jaderný arzenál, ohromný počet hlavic a neustálou bojovou pohotovost na moři, na zemi i ve vzduchu.
Bývalý důstojník BBC ukázal dokumenty potvrzující, na jaké základně, kdy a v jaké funkci tam sloužil, což s ohledem na jeho bezpečí nebylo publikováno. Umožnil tak poznat pravidla, jaká platí na ruských jaderných základnách. Režim je velmi tvrdý „Měli jsme neustálá cvičení. Náš reakční čas byl dvě minuty,“ řekl s hrdostí.
Tvrdý dohled
Ovšem tvrdý je nejen výcvik „Jsou tam neustálé kontroly a testy na detektoru lži pro všechny. Byl jsem odpovědný za to, že zajistím, že vojáci pode mnou nepřinesou na základnu žádný mobilní telefon. Je to uzavřená společnost, není tam nikdo cizí. Když chcete, aby vás navštívili rodiče, musíte předložit žádost tajné službě FSB tři měsíce dopředu.“
Rusko už nemusí být napadeno jadernými zbraněmi, aby je samo použilo
Anton také vypověděl, že na bázi neslouží žádní vojáci základní vojenské služby: „Výběrový proces je velmi tvrdý. Každý je profesionálním vojákem. Žádní odvedenci.“
Na druhou stranu služba u jaderných zbraní má i své výhody, přiznal: „Žold je mnohem vyšší a vojáci se neposílají do války. Jsou tam, aby odstrašovali nebo provedli jaderné údery.“
Jaderný arzenál se neustále udržuje
Bývalý důstojník také zpochybnil tvrzení, že ruský jaderný arzenál je starý, ze sovětských dob a možná ani nebude funkční. „To je zjednodušený pohled tzv. expertů. Práce na údržbě jaderných zbraní probíhá neustále, nezastaví se ani na minutu.“
„V některých oblastech mohou být staré zbraně, ale země má ohromný jaderný arzenál, ohromný počet hlavic a neustálou bojovou pohotovost na moři, na zemi i ve vzduchu,“ doplnil.
Důvod k odchodu
S armádou se rozžehnal právě kvůli útoku na Ukrajinu a nařízením, která válku provázela. Vadilo mu nařízení, kde stálo, že „ukrajinští civilisté jsou také bojovníci a měli by být zničeni“. „To je pro mne červená linie. To je válečný zločin. Řekl jsme, že nechci šířit tuto propagandu.“
Takového odmítnutí znamenalo, že Anton byl poslán k řadové bojové brigádě, což doložil i příslušným rozkazem. V podobných případech se vojáci vysílají do první linie, kde je vysoká pravděpodobnost, že padnou. Anton proto podepsal prohlášení, že odmítá rozkaz splnit. Bylo proti němu zahájeno trestní řízení. Během té doby se mu s pomocí dobrovolnické organizace Iditě lesom podařilo vycestovat do zahraničí. „Kdybych utíkal z jaderné báze, okamžitě by zareagovala místní FSB a já bych asi nemohl opustit zemi.“ vypověděl.
Přesto se obává o svůj život, protože si je jist, že po něm tajná služba jde.