Článek
O dohodě velvyslanců členských zemí informovalo švédské předsednictví EU. Sankce mají zasáhnout ruský export v hodnotě deseti miliard eur (237 miliard korun). Zahrnou i některé dosud nepostižené banky, ruské činitele a propagandisty. EU by měla dohodu formálně schválit během soboty.
Evropská komise navrhla desátou sadu sankcí začátkem února a unijní země si daly za cíl schválit ji během pátku. Velvyslanci členských zemí však v posledních třech dnech marně hledali shodu na podrobnostech zákazu vývozu ruského syntetického kaučuku; tento zákaz navrhlo Polsko.
Skupina zemí si vyjednala rozsáhlé výjimky například s ohledem na výrobu pneumatik, kterou by podle nich omezení zasáhlo. Pro Varšavu však byly výjimky příliš velké.
Polský velvyslanec Andrzej Sadoš podle agentury PAP po jednání prohlásil, že dohoda je podmíněná a je spojená se splněním některých dodatečných požadavků. Unijní země by ji měly formálně schválit v sobotu dopoledne.
❗️ Státy EU 🇪🇺 rok od zahájení ruské agrese vůči Ukrajině schválily 10. sankční balíček vůči Rusku.
— MZV ČR (@mzvcr) February 24, 2023
👉🏻 Ten cílí na export technologií, které mohou být zneužity pro vojenské účely. Díky sankcím snižujeme bojeschopnost ruské armády. EU je jednotná a stojí za Ukrajinou. 🇺🇦