Článek
„Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva,“ řekla Čaputová.
Slovenská prezidentka v úvodu zdůraznila, že deklarovaným cílem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, rozvíjet přátelské vztahy mezi národy a dosahovat mezinárodní spolupráce. „Stálí členové Rady bezpečnosti mají v tomto ohledu zvláštní povinnost. Místo toho dnes vidíme, jak jeden z pěti stálých členů otevřeně popírá právo jiného člena OSN – Ukrajiny – na existenci jako nezávislého státu,“ řekla Čaputová. Poznamenala, že Rusko porušuje mezinárodní pravidla a nemělo by mít právo stanovovat pravidla pro ostatní skrze veto v Radě bezpečnosti.
Ruská válka je návrat do doby imperialismu a kolonialismu, řekl Macron v OSN
„Agrese Moskvy poškodila celý svět. Tisíce nevinných ukrajinských civilistů byly zabity, miliony lidí musely opustit své domovy, což vyvolalo jednu z největších uprchlických krizí v dějinách Evropy. V Africe a Asii je 50 milionů lidí na pokraji hladomoru,“ poznamenala Čaputová.
Ruský prezident Vladimir Putin podle Čaputové chtěl dobýt Ukrajinu a ostatní zastrašit. „V tomto cíli selhal, jak ukazují nedávné úspěchy Ukrajiny na bojišti,“ řekla.
Slovenská prezidentka připomněla, že na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu uvalily sankce desítky zemí a zdůraznila, že se nesmí tolerovat porušování mezinárodního řádu. „Slovensko přímo sousedí s Ukrajinou, naše vlastní bezpečnost je touto válkou ovlivněna. Nejsme ani největší, ani nejbohatší zemí světa, byli jsme dlouhodobě závislí na ruských dodávkách energie, ale rozhodli jsme se pro ochranu našich základních práv, uvalili jsme na Rusko sankce a podporujeme Ukrajinu, a to i formou vojenské pomoci, protože ukrajinský boj je spravedlivý a obranný a v souladu s mezinárodním právem,“ poznamenala.
Generální tajemník OSN: Svět přestává fungovat
V další části projevu slovenská prezidentka hovořila o potřebě neztrácet v nynější krizi pojem o širších souvislostech, zejména o potřebě snižovat uhlíkové emise navzdory energetické krizi. Také hovořila o nutnosti bojovat proti dezinformacím, lžím a propagandě, mimo jiné na sociálních sítích. V této souvislosti řekla, že „demokracie umírají, když začnou tolerovat netoleranci“.
V New Yorku v úterý začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Kromě slovenské prezidentky v úterý promluvil francouzský prezident Emmanuel Macron či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ještě v úterý odpoledne místního času by měl vystoupit německý kancléř Olaf Scholz.