Článek
Witkoff se s předními americkými představiteli sešel minulý týden, a to pouze necelých 48 hodin poté, co se ve Washingtonu sešel s ruským vyjednavačem Kirillem Dmitrijevem, uvedla s odkazem na osoby obeznámené se situací agentura Reuters. S ním se pak sešel také v pátek v Petrohradě, kde později zasedl k jednacímu stolu také s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
Když americký vyjednavač na schůzce minulý týden řekl, že nejrychlejším způsobem, jak dosáhnout příměří na Ukrajině, je předat Rusku Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast, postavil se proti němu Kellogg. Ten jeho slova odmítl s tím, že ačkoli Ukrajina je ochotna vyjednat určité ústupky ohledně území, rozhodně nebude souhlasit s jednostranným postoupením všech čtyř oblastí Rusku, uvedly dva ze zdrojů.
Schůzka skončila, aniž by se Trump rozhodl jakkoli změnit americkou vyjednávací strategii, píše agentura Reuters.

Witkoff pozdravil Putina před vzájemným jednáním s rukou na srdci.Video: Telegram/Kremlin. News
Podle amerických představitelů a čtyř západních diplomatů se představitelé Trumpovy administrativy stále více rozcházejí v tom, jak prolomit „patovou situaci“ mezi Ukrajinou a Ruskem. Witkoff s Kelloggem jsou mezi nimi. Kellogg je přitom zastáncem přímější podpory Ukrajiny, což je důvod proč s ním ruský vůdce Vladimir Putin nechce vyjednávat a do Ruska místo něho Trump poslal právě Witkoffa, jak již dříve uvedla americká televize NBC.
Witkoff tento názor neřekl poprvé. V rozhovoru s prorusky naladěným americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem v březnu prohlásil, že zmíněné čtyři ukrajinské oblasti jsou největší překážkou při řešení ruské války na Ukrajině.
„Jsou (to) rusky mluvící (oblasti). Proběhla referenda, v nichž drtivá většina lidí dala najevo, že chtějí být pod ruskou vládou. Myslím, že to je klíčová otázka v tomto konfliktu,“ prohlásil v březnu Witkoff, jehož citoval například list Ukrajinska pravda.
Rusové nelegálně anektovali čtyři zmíněné oblasti v září roku 2022. Referenda tam proběhla nezákonně a pod nátlakem. Agentura Reuters k tomu tehdy uvedla, že ruští vojáci chodili k Ukrajincům domů s urnami, aby odvolili, existují však i zdokumentované případy, kdy Rusové vyhrožovali lidem, že je vyhodí z práce, pokud se nezúčastní.
Witkoffův březnový rozhovor zvedl ze židle řadu lidí, včetně republikánů, kteří následně volali americkému ministru zahraničí Marku Rubiovi a také poradci pro národní bezpečnost Mikeu Waltzovi, aby vyjádřili své znepokojení nad „zjevně proruským postojem“ Witkoffa u Carlsona, uvedly osoby obeznámené se situací.
Prezident Trump se už při prezidentské kampani holedbal, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin. Později však vyšlo najevo, že jeho novým cílem je 20. duben. Podle pátečního článku agentury Reuters už ovšem Trump začal počítat s květnem s tím, že je ze situace frustrovaný. V pátek Trump na síti Truth Social napsal, že by „sebou Rusko mělo pohnout“, protože na Ukrajině umírají tisíce lidí týdně.