Článek
Šéfové parlamentů Lotyšska Inara Murniecová, Litvy Viktorie Cmilyte-Nielsenová a Estonska Jüri Ratas přijeli ve čtvrtek do Kyjeva vyjádřit ukrajinskému lidu podporu během ruské invaze.
„Od prvních hodin jste s námi – na úrovni lídrů, na úrovni národů. Proto jsme vám vděční. Na Ukrajině to všichni chápou, všichni si toho váží,” řekl Zelenskyj. Dodal, že ukrajinský lid věří ze všeho nejvíc Polsku a právě pobaltským státům.
🇪🇪🇱🇻🇱🇹🇺🇦 Speakers of the Baltic States discussed help with #RussianUkrainianWar, future 🇪🇺 #EU membership with President of #Ukraine @ZelenskyyUa.
— Riigikogu (@Riigikogu) March 24, 2022
Joint declaration for restoration security in #Europe in parliament: https://t.co/SrdYZJ0YAr#WeStandWithUkraine pic.twitter.com/aXYOoKwaFw
Zelenskyj ocenil, že zástupci pobaltských zemí podepsali s Ukrajinou společné prohlášení „O naléhavé potřebě modernizace protivzdušné obrany Ukrajiny.“
Johnsona cesta ve hvězdách
Ukrajinský prezident informoval šéfy pobaltských parlamentů o důsledcích ruské invaze a upozornil, že okupanti záměrně útočí na civilní obyvatelstvo a ničí nevojenskou infrastrukturu. „Agresor se snaží obléhat velká města, jako je Mariupol, Charkov, Černihiv a Sumy, a vytváří tak v mnoha sídlech humanitární katastrofu,” připomíná agentura Ukrinform.
Johnson čelící „národní ostudě“ chce také vyrazit do Kyjeva
Podle Zelenského potřebuje Ukrajina k ochraně civilního obyvatelstva zbraně – protivzdušnou obranu, letadla a obrněná vozidla. Současně dodal, že je nutné posílit sankce proti Rusku včetně uvalení úplného embarga na jakýkoli obchod s Ruskem a Běloruskem a také odpojení všech ruských bank od systému SWIFT. To podle něj připraví ruskou vojenskou mašinerii o financování a donutí Moskvu přemýšlet o míru.
Do Kyjeva by se za Zelenským rád vydal také britský premiér Boris Johnson, jeho mluvčí ale uvedl, že zatím žádnou pozvánku neobdržel. Johnson přitom mluví ze všech evropských státníků s ukrajinským prezidentem nejčastěji, údajně téměř každý den.