Hlavní obsah

Co letělo na Dnipro? Každopádně dosud nejtěžší balistická raketa odpálená ve válce

Dnipro se ve čtvrtek stalo terčem útoku balistickou raketou. Ukrajinci spekulovali, že by to mohla být mezikontinentální, západní experti však popírají, že by mělo jít o tento typ rakety. Rusko nakonec přiznalo použití balistické rakety středního doletu, tedy dosud nejtěžší rakety použité v konfliktu. Prezident Vladimir Putin ji označil jako nový typ Orešnik, která je hypersonická, má více hlavic a nedá se podle něj sestřelit.

Dnipro pod palbouVideo: Reuters

Článek

Video zachycuje několik hlavic, které dopadly v krátkém dostupu na jedno místo, do areálu strojírenského závadu Južmaš, kde se vyvíjela a vyráběla raketová technika. Určit ale typ rakety ze záběru možné nebylo.

Že nepůjde o mezikontinentální balistickou raketu, naznačuje fakt, že byla odpálena z kosmodromu Kapustin Jar, který je vzdálen asi 850 km od Dnipra. Vzhledem k tomu, že i Putin mluvil o raketě středního doletu, o mezikontinentální balistickou raketu nešlo. Pro tak blízký cíl ji není potřeba používat. Rozhodně ale šlo o mohutnější typ rakety, než je běžně používaný typ balistické rakety Iskander s doletem maximálně 500 km.

Krátce po dopadu se objevily spekulace, že šlo o raketu RS-26 Ruběž. Putin však mluvil o jiné raketě, která má nést jméno Orešnik (Líska).

Na Ukrajinu letěl Ruběž. Rusko poprvé odpálilo mezikontinentální balistickou raketu

Válka na Ukrajině

Derivát RS-26 s díly s Bulavy?

Protože vývoj raket zabere nějakou dobu a rakety se musejí před nasazením otestovat, jde zřejmě o derivát RS-26. Tisková mluvčí amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová podle televize NBC uvedla, že jde o novou experimentální raketu vycházející z typu RS-26 Ruběž.

„Je to nový typ letální (smrtící, pozn. red.) zbraně, která byla nasazena na bojišti, takže je to jistě důvod ke znepokojení,“ řekla.

Že nejde o stejnou raketu, plyne i z toho, že Ruběž Spojené státy označují svým kódem SS-X-28 a další vyvíjenou variantu, což je zřejmě zmíněný Orešnik, jako SS-X-31.

Rusko na Ukrajině použilo novou hypersonickou raketu, řekl Putin. A pohrozil i dalším zemím

Válka na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní síly poskytly CNN záběry na trosky, které měly pocházet ze zmíněné rakety. Čísla vyražená na jednom z úlomků No.B7120231 a ИРЦУ 306577.095 patří dílům pro balistickou raketu R-30 Bulava vypalovanou z ponorek, které byly objednané v tomto tisíciletí, jak plyne z dokumentů z roku 2013 , uvedl kanál Agenstvo.

Jak RS-26, tak R-30 vyrábí Moskevský institut tepelné techniky MIT. Objevily se i spekulace, že na RS-26 byla namontován blok s hlavicemi z rakety Bulava, zařazené do výzbroje v roce 2018, která jich může nést šest až deset o celkové hmotnosti přes 1100 kg. To by ale vyvracelo tvrzení, že raketa nesla hypersonická vztlaková tělesa.

Mohutná raketa

Raketa RS-26 měří 12 metrů, má průměr 1,8 metru a váží 36 tun. Může nosit jaderné i konvenční hlavice, buď jednu, nebo více. Jde o nejmohutnější střelu použitou ve válce.

Námořní protilodní střela s plochou dráhou letu 3M22 Cirkon má průměr 60 cm a délku devět metrů, balistická raketa 9M723 Iskander s průměrem 92 cm a délkou 7,3 metru váží 3800 kg, střely s plochou dráhou Kalibr o průměru 53 cm jsou podle verze dlouhé šest až devět metrů a váží 1300 až 2300 kg.

RS-26 je mohutná, protože je odvozena z mezikontinentální balistické rakety RS-24 Jars o hmotnosti 49 tun, která tvoří jádro ruského jaderného raketového arzenálu. Podobně jako ona může nést jednu nebo více konvenčních nebo jaderných hlavic. Lze ji odpalovat z mobilních zařízení.

Putin hrozí světovou válkou

Válka na Ukrajině

Mezikontinentální s otazníkem

Rusko RS-26 označovalo jako mezikontinentální, i když o tom západní experti pochybovali. Při dvou posledních úspěšných testech v letech 2012 a 2013 uletěla dva tisíce kilometrů, takže by spadala mezi rakety středního doletu, jejichž vývoj a výrobu zakazovala smlouva INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, pozn. red.). Rusko se hájilo, že RS-26 je mezikontinentální balistická raketa, protože v květnu 2012 uletěla při testu 5800 km.

Přesto o ní nebylo v dalších letech slyšet, zřejmě skutečně šlo o raketu středního doletu. Byl to jeden z prvních případů podezření na porušení smlouvy INF z roku 1988 ze strany Ruska.

Protože se na konci minulé dekády objevilo několik dalších případů porušení smlouvy INF ze strany Ruska v souvislosti s vývojem střely s plochou dráhou letu Novator 9M729, Spojené státy od smlouvy v únoru 2019 odstoupily. Rusko krok Spojených států následovalo, ovšem Putin říkal, že i když od ní Rusko odstoupilo, nadále bude jednostranně dodržovat její ustanovení. Orešnik jasně potvrzuje, že se tak nestalo.

Rusko a USA potvrdily konec smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu

Evropa

Putinovo tvrzení, že je raketa hypersonická a nesestřelitelná, jsou typickou snahou vychvalovat vlastní zbraně. Hypersonické jsou skoro všechny balistické rakety včetně Iskanderu, protože i ta létá rychlostí vyšší, než je pětinásobek rychlosti zvuku.

Putin hovořil i o raketě Ch-47M2 Kinžal, což je Iskander upravený pro vypouštění z MiG-31K, jako o hypersonické, což je, a nesestřelitelné, což není. Dokázal ji nad Ukrajinou sestřelit americký systém Patriot. Kvůli své rychlosti a trajektorii letu ale patří k nejobtížněji sestřelitelným ruským raketám.

Obrana proti ruským raketám

Sestřelit lze i raketu RS-24 Jars, i když k tomu v praxi nedošlo, protože nebyla nikdy nasazena, a tudíž i RS-26 a její deriváty. Schopnost amerických protiraketových systémů likvidovat balistické rakety prokázaly testy na amerických balistických raketách Minuteman III.

Proti ruským raketám však nelze použít systém Patriot ničící rakety v poslední fázi letu, ale třeba systém THAAD, který sestřeluje balistické rakety těsně před návratem do atmosféry.

Použít se proti nim dá i systém Aegis využívající raket RIM 161 Standard Missile SM-3 s dosahem 1200 km a dostupem 900 až 1200 km, který může ničit balistické rakety ještě v kosmu.

V závěrečné fázi letu by pak mohly raketu ničit střely RIM 174 ERAM (Standard Missile SM-6), určená pro likvidaci letadel, dronů, střel s plochou dráhou letu a balistických raket v poslední fázi letu.

Tyto střely může vypalovat nově americká základna NATO v polském městě Redzikowo, který byla oficiálně otevřená na začátku listopadu a Rusům extrémně vadí. V Německu pak má být rozmístěno mobilní odpalovací zařízení amerických pozemních sil Typhon, které umožňuje vypalovat střely s plochou dráhou Tomahawk i antirakety SM-6.

Zacharovová vyhrožuje Polsku: Nová protiraketová základna je naším prioritním cílem

Evropa

Výběr článků

Načítám