Článek
Konkrétně měl Kyjev v úmyslu kromě Chersonské oblasti osvobodit také okupovanou část Záporožské oblasti severněji včetně největší jaderné elektrárny v Evropě.
Američtí vojenští experti ale podle CNN v uplynulých týdnech přesvědčili velení v Kyjevě, že je to příliš velké sousto. Přiměli je soustředit se výhradně na jižní část okupovaného území a snížit počet zamýšlených cílů i územní rozlohu chystané operace.
Varování před příliš ambiciózním plánem vzešlo ze společných ukrajinsko-amerických analytických vojenských cvičení.
Dlouhodobá podpora
Američané ukrajinskou armádu podporují dlouhodobě, a to materiálně (mj. zbraněmi a municí), personálně (výcvikem vojáků) i takticky (předáváním zpravodajských informací).
„Nebudeme komentovat podrobnosti. Obecně ale můžeme říci, že Ukrajincům poskytujeme informace, které jim pomáhají porozumět ohrožení, jemuž jsou vystaveni, a bránit se ruské agresi. Konečná rozhodnutí jsou ale vždy na Ukrajincích,“ řekl CNN mluvčí Pentagonu Pat Ryder.
Ukrajinská protiofenziva v Chersonské oblasti začala tento týden. Informace z bojiště jsou ale značně mlhavé. Ukrajinská armáda hlásí četné úspěchy, mimo jiné zničení několika mostů klíčových pro přesuny ruské vojenské techniky. Moskva ale postup ukrajinských jednotek bagatelizuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc oznámil, že podrobnosti z chystané operace nebude Kyjev z taktických důvodů sdělovat.
Ukrajinští piloti už odpalují americké rakety HARM proti radarům
Protiútok je zřejmě úspěšný
Z dostupných zpráv se zdá, že se Ukrajincům jistý postup daří. „Nemyslím si, že v tuto chvíli můžeme potvrdit rozsah ukrajinského postupu, ale jistě mají díky útokům na mosty vliv na pohyb Ruska jižně a severně přes řeku Dněpr,“ uvedl podle ČTK nejmenovaný vysoce postavený činitel NATO. Některé zdroje nicméně s označením „protiofenziva“ váhají, píše CNN. Podle ukrajinských činitelů bude operace zřejmě pomalá a její rychlost ovlivní i nadcházející zima a následující jarní bahno.
Obzvláště chytrou strategií jsou podle jiného zdroje ukrajinské útoky na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov, který Moskva ve válce proti Ukrajině používá jako odrazový můstek pro své operace. Rusko navíc muselo stáhnout síly z východu Ukrajiny, „čistě kvůli zprávám, že by Ukrajinci mohli přejít do většího útoku na jihu,“ uvedl v pondělí bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.