Článek
„Provedení písně ,Kaťuša´ čínskou operní zpěvačkou Wang Fan na troskách divadla v Mariupolu, kde ruská armáda zabila více než 600 nevinných lidí, je příkladem naprosté morální degradace,“ napsal v reakci na video šířící se po sociálních sítích mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.
Divadlo v centru města Mariupol, kde zahynuli stovky civilistů.
— Anastasiia Sihnaievska (@signa_n) September 8, 2023
Ani obrovský nápis “děti” v ruštině však nezastavil ruskou teroristickou armádu.
Teď tam si vnímá za vhodně zazpívat sovětskou válečnou písničku “Kaťuša” operní zpěvačka z Činy. pic.twitter.com/i7ULQecA65
Pěvkyně Wang Fang se do Mariupolu vydala v rámci čínské kulturní delegace doprovázena bloggery. Na balkoně poničené divadelní budovy zazpívala píseň, která se stala symbolem válečného úsilí Rudé armády za druhé světové války a dala rovněž jméno dobovému raketometu.
Jak dopadlo vybombardované divadlo. Nové záběry ze zničeného Mariupolu
Záznam zpěvu čínské turistky umístil ve čtvrtek na sociální sítě také šéf místní ruské okupační správy Denis Pušilin, přičemž ji nazval „operní divou“. Podle britského deníku The Telegraph ale o umělkyni udávaného jména není možné najít žádné informace.
Na Pušilinův příspěvek na Telegramu reagoval poradce původního ukrajinského starosty Mariupolu Petro Andriuščenko. „Doufám, že se duchům více než 600 obyvatel Mariupolu, které Rusové zabili, píseň líbila natolik, že ji budou do konce života pronásledovat,“ vzkázal.
Ve čtvrtek se okupanty dosazený gubernátor krymské oblasti Sergej Aksjonov podle Ukrajinske pravdy pochlubil „delegací z Číny“, která podle něj dorazila na Krym. Tvrdil, že jde o „zástupce mediální a kulturní sféry Číny“, s nimiž diskutoval o „problémech cestovního ruchu“. Podle Aksjonova ho prý informovali, že „turisté z Číny jsou připraveni přijet na Krym“. Tvrdil také, že se dohodli na návštěvě Krymu čínskými podnikateli.