Hlavní obsah

Čína vojensky pomáhá Rusku stále víc, vyvíjí s ním útočný dron a sdílí satelitní snímky

Čína tvrdí, že stojí mimo rusko-ukrajinskou válku navzdory smlouvě s Ruskem o neomezeném přátelství. Zbraně schopné zabíjet zatím Moskvě Peking nedodává, ale evropští představitelé tvrdí, že obě země spolu vyvíjejí útočný dron odvozený z íránského Šáhidu 131/136. Čína také poskytuje Rusku záběry ze svých satelitů, které může ruská armáda využívat pro své operace na bojišti.

Foto: Sergei Guneyev, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching si potřásají rukou během koncertu k 75. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Ruskem a Čínou, Peking, 16. května 2024.

Článek

O obojím informovala agentura Bloomberg. Už v dubnu zmínila americké varování spojencům, že Čína zvýšila svou podporu Rusku, když mu začala poskytovat satelitní záběry. Čína také do Ruska dodává mikroelektroniku i stroje pro výrobu tanků, optiku nebo pohonné látky pro rakety či nitrocelulózu pro dělostřeleckou munici, uvedla v dubnu mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu Adrienne Watsonová.

Vzájemný obchod Číny a Ruska stoupl v roce 2023 na rekordních 240 miliard amerických dolarů (5,6 bilionu korun). Čína dodává Rusku v podstatě vše od oděvů, spotřební elektroniky, bílého zboží až po strojírenské výrobky a auta, zatímco Rusko vyváží do Číny stále více uhlí a ropy. Čína a Hongkong jsou také klíčové brány, kudy proudí do Moskvy integrované obvody a čipy nutné pro výrobu moderního vojenského vybavení, které se přitom do Ruské federace nesmí kvůli sankcím dodávat.

Rusko a Čína vyvíjejí levný kamikadze dron

Spolupráce však jde ještě dále. Už loni se obě země domlouvaly na výrobě útočných dronů podobných íránským dronům Šáhid 131/136, které Rusko masově používá zejména k útokům na ukrajinskou energetiku. Prototyp tohoto dronu by měl být letos poslán do Ruska na testy, uvedly evropské zdroje agentury Bloomberg. Dosud však nebyly nasazeny na Ukrajině.

Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to další prohloubení čínsko-ruských vztahů a sbližování obou zemí.

Některé západní země se domnívají, že dodávkami těchto dronů by porušila Čína zákaz, který si sama dala. Podle jednoho ze zdrojů Bloombergu, který je s věcí obeznámen, Čína zvažuje, zda poslat do Ruska hotové drony. Zatím posílala jen stavebnice, které lze na místě sestavit a upravit pro útočné použití. USA stále nedospěly k závěru, zda už lze říci, že Čína posílá Rusku smrtící zbraně, uvedl zdroj agentury s tím, že jiné země se na to mohou dívat odlišně.

V květnu britský ministr obrany Grant Shapps podle Bloombergu řekl, že Čína už pracovala na dodávkách zbraní Rusku: „Mohu odhalit, že máme důkazy, že Rusko a Čína spolupracují na bojovém vybavení pro užití na Ukrajině. Jeden druhému kryje záda.“

Slunečnice

Evropští představitelé neuvedli, o jaký dron by mělo jít, ale čínská média zaměřující se na zbraně a vojenskou techniku uvádějí, že Čína vyvíjí dron označovaný jako Slunečnice 200. Měl by patřit do kategorie vyčkávací munice a vypadá podobně jako šáhid.

Slunečnice 200 má mít dolet 1500 až 2000 km a hmotnost 175 kg, tedy o několik desítek kg nižší než Šáhid 131/136, což by mělo usnadnit start. Rychlost by se měla pohybovat mezi 160 až 220 km/h a nosnost má činit 40 kg.

Rusko využívá k útokům na Ukrajinu hromadně íránské drony Šáhid, a dokonce postavilo továrnu, kde se produkují. Stále je však závislé na dodávkách z Íránu. Panují obavy, že pokud by se výroby derivátu šáhidu chopili Číňané, dokázali by jej produkovat v mnohem větším objemu než Íránci nebo Rusové.

Mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu zopakoval, že Čína neposkytuje zbraně ani jedné straně bojující na Ukrajině a striktně kontroluje vývoz zboží dvojího užití.

Výběr článků

Načítám