Hlavní obsah

Čína tlačí na země, aby nepodpořily mírový summit o Ukrajině

Čína, která se neúčastní víkendové mírové konference ve Švýcarsku, se snažila účastníky z třetích zemí přesvědčovat, aby konferenci nepodpořili a prosazovali místo ní její a brazilský plán. Některé se dokonce pokoušela přimět k tomu, aby konferenci bojkotovali, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření deseti diplomatů.

Foto: Urs Flueeler, ČTK/AP

Logo mírové konference o Ukrajině ve švýcarském Bürgenstocku

Článek

Většina diplomatů uvedla, že Čína přímo nekritizovala konferenci ani nevyzývala země, aby do Švýcarska své zástupce nevysílaly. Jeden diplomat ale uvedl, že Peking řekl zástupcům rozvíjejících se zemí, že by schůzka mohla prodloužit válku. Další dva uvedli, že západním zemím pak Čína sdělila, že mnoho rozvíjejících se zemí se shoduje čínským pohledem na mírovou konferenci. Agentura Reuters jména diplomatů, které citovala, zná, ale na jejich přání nezveřejnila jejich identitu, protože nemají oprávnění vyjadřovat se k tak citlivým tématům.

Diplomaté potvrdili, že Čína v posledních týdnech zesílila své aktivity, když se její představitelé setkávali se zahraničními hodnostáři nebo volali na zahraniční zastupitelské úřady v Číně a posílali jim vzkazy přes platformu WeChat. Zvláštní vyslanec Pekingu pro eurasijské záležitosti Li Chuej minulý měsíc navštívil Turecko, Egypt, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Také se setkal s představiteli rozvojových zemí na jejich ambasádách v Pekingu.

Čínské ministerstvo nevyhovělo žádosti o vyjádření ohledně lobbování Pekingu ohledně mírové konference. Mluvčí ministerstva Mao Ning ale už minulý týden vysvětlila, proč čínská delegace nejede do Luzernu: „Čína upřímně doufá, že se mírová konference nezvrhne ve vytvoření platformy použité ke konfrontaci bloků. Neúčastnit se neznamená nepodporovat mír.“

Účast na konferenci potvrdili spojenci Západu jako Filipíny, Japonsko a také Thajsko, Singapur a Východní Timor. Malajsie uvedla, že se zdrží hlasování, stejně jako Kambodža. Kambodžský předseda Senátu Hun Sen popřel, že by na něj Peking vyvíjel nátlak, aby se země konference nezúčastnila. Vyjádření Vietnamu není jednoznačné.

Čína lobbuje za svůj vlastní plán

Čína se současně snaží přesvědčit rozvojové země, aby podpořily její a brazilský květnový šestibodový mírový plán. Ten vyzývá k uspořádání mírové konference ve vhodnou dobu, které by se účastnily Rusko i Ukrajina v rovném zastoupení a kde by se hovořilo o všech mírových návrzích. Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov plán přivítal a řekl, že by se mohla konat v Číně.

Čína sama se rozhodla konferenci v Luzernu ignorovat, i když se podobných předchozích schůzek účastnila. Spojené státy a další západní země se ji přitom snažily přesvědčit k účasti, protože by to zdůraznilo význam konference a napomohlo by to prosazení bodů ukrajinského mírového plánu.

Když to Čína odmítla, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji obvinil, že pomáhá Moskvě torpédovat jednání. V Singapuru řekl: „Rusko používá čínský vliv v oblasti a čínské diplomaty, aby udělali všechno pro narušení summitu.“ Obvinil Čínu, že vojensky pomáhá Moskvě.

Peking, který uzavřel s Ruskem smlouvu o neomezeném přátelství, obě obvinění popřel.

Švýcarsko hlásí před summitem o Ukrajině kyberútok na vládní weby

Evropa

Výběr článků

Načítám