Hlavní obsah

Česko se přidalo k deklaraci 43 států na podporu Ukrajiny v řízení před soudem v Haagu

Praha

Česká republika se připojila k deklaraci 43 států na podporu Ukrajiny v řízení před Mezinárodním soudním dvorem OSN (ICJ). Cílem řízení je stanovit, že Rusko nemá žádný právní základ pro vojenskou operaci na Ukrajině. Uvedlo to ve čtvrtek na webu ministerstvo zahraničí.

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Hroby zemřelých civilistů v Mariupolu.

Článek

Řízení se týká věci výkladu a aplikace Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948. Země, mezi nimiž jsou například Spojené státy, Británie, Austrálie, Nový Zéland a řada evropských států, vyzvaly opětovně Rusko k zastavení válečné operace na Ukrajině. Připomněly totožné nařízení ICJ z března, které Rusko nerespektovalo.

„Opět vítáme ukrajinské snahy zajistit, aby bylo mezinárodní právo dodržováno a aby soudní dvůr mohl plnit svoji základní funkci, tedy podporu mírového řešení sporů,“ uvedly signatářské země.

Brutální ruský útok na město na západě Ukrajiny daleko od fronty: 22 mrtvých včetně dětí

Evropa

Ukrajina svou stížnost k soudu opřela o Úmluvu OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948, kterou Rusko a Ukrajina ratifikovaly a která umožňuje státům projednat jejich neshody právě před Mezinárodním soudním dvorem.

„Je v zájmu všech smluvních stran úmluvy a v širším smyslu celého mezinárodního společenství, aby úmluva nebyla zneužívána nebo porušována. To je důvodem, proč signatáři aktuální deklarace, kteří úmluvu ratifikovali, mají v úmyslu se zapojit do tohoto řízení,“ píše se v deklaraci.

Rus udal manželku za to, že kritizuje válku proti Ukrajině

Válka na Ukrajině

Rusko podle zemí musí nést odpovědnost za své činy. „V tomto ohledu se domníváme, že ruské porušování mezinárodního práva vede k jeho mezinárodní odpovědnosti a že ztráty a škody, kterými trpí Ukrajina důsledkem ruského porušování mezinárodního práva, vyžadují plnou a neodkladnou nápravu ze strany Ruska,“ uvádí deklarace.

Deklaraci podpořily tyto státy:
Albánie, Andorra, Austrálie, Belgie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Island, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Marshallovy ostrovy, Moldávie, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Palau, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Velká Británie. Připojila se také Evropská unie.

Výběr článků

Načítám