Článek
Asistenční centrum, které vzniklo v Kongresovém centru na Vyšehradě a které zvládne denně odbavit přibližně 3300 lidí, muselo v pondělí dočasně zastavit příjem nových žadatelů. Znovu otevřelo v úterý brzy ráno.
Pražské centrum už k pondělí dohromady odbavilo 14 935 osob. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) to uvedl na Twitteru.
KACPU PRAHA - dne 7.3. k 24:00 odbaveno 3084 osob, ubytování bylo zajištěno pro 161 osob. K odbavení na jiná KACPU bylo autobusy převezeno 392 osob - 246 z hlavního nádraží a 146 z KACPU. Celkem na KACPU PRAHA bylo od začátku krize odbaveno 14935 osob.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 8, 2022
Podle Hřiba ale město vyčerpalo své ubytovací kapacity. Ty, kteří potřebují ubytování, tak rozváží autobusy hasičského záchranného sboru do dalších krajů. Za pondělí se mělo jednat o přibližně 400 osob.
„Autobusy odjeli v pondělí do Středočeského, Libereckého, Jihočeského kraje a na Vysočinu,” uvedl Hřib.
Kvůli náporu na Prahu také dochází k omezení příchozích uprchlíků do hlavního města.
Policisté ve vlacích nabízejí možnost lidem z Ukrajiny registrovat se v jiných krajích, vláda také řeší možnost odklánět vlaky z přetížené Prahy. Otevřelo se také další asistenční centrum ve Středočeském kraji.
„Chceme zmírnit nápor na pražské centrum, intenzivně proto pracujeme na posílení kapacit v kraji. Vedle centra v Mladé Boleslavi a Kutné Hoře mohou Ukrajinci již od úterý využít také centrum v Příbrami,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Příbramské centrum ale už v úterý muselo dočasně až do večerních hodin zastavit příjem nových žadatelů a dál bere jen ty, kteří nemají zajištěné ubytování.
Jeho kapacita se přitom naplnila už po dvou a půl hodinách od otevření. Podle Peckové ale otevření nových asistenčních center v kraji zatím brání nedostatek personálních kapacit.
A pomalu podle ní dochází i větší ubytovací kapacity, které byly krajem pro uprchlíky zřízeny. „Saháme už i do nabídek ubytování od veřejnosti,“ vysvětluje Pecková.
Pomalu se tak podle ní Česko dostává do situace, kdy bude nutné řešit, kolik maximálně uprchlíků jsou schopny jednotlivé kraje a obce přijmout.
Krajská centra v současnosti zvládají odbavit 8000 až 10 tisíc lidí denně.
Kraje si musejí pronajímat hotely a penziony
O ubytovacích kapacitách v rámci jednotlivých krajů v úterý jednali hejtmani s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).
Podle předsedy rady Asociace krajů ČR a hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) už kraje musí migranty z části umisťovat do privátních hotelů a penzionů.
Kraje by tak podle něj měly dostávat od státu peníze na pokrytí nákladů spojených s ubytováním uprchlíků.
„Kapacita ubytovacích zařízení, které vlastní kraje, už je na řadě míst vyčerpaná. Proto musíme uprchlíky, kteří zde nemají zázemí u příbuzných a známých, ubytovávat v soukromých penzionech a hotelech. A peníze na to bychom rádi dostali od státu. Myslím si, že ubytování uprchlíků je v této fázi nejaktuálnějším problémem,” řekl Kuba.
Do Česka zatím zamířilo přes 100 tisíc lidí prchajících z Ukrajiny. Podle Rakušana jsou kraje schopné poskytnout základní komfort, včetně ubytovacích kapacit, pro přibližně 250 tisíc lidí.
„Od té chvíle, protože tušíme, že ta vlna bude větší, musíme připravovat na vládě i další opatření,” řekl Rakušan. Opatření se podle něj týkají například budování humanitárních kempů.
Registraci si musí vyřídit do tří dnů
Vyřídit potřebné formuláře mohou ukrajinští žadatelé také v kancelářích odborů azylové a migrační politiky, které nadále běžně fungují. Asistenční centra by tak měli navštěvovat primárně ti, kteří navíc potřebují pomoc ještě se zajištěním ubytování.
Zejména v Praze a Středočeském kraji, kde je nápor žadatelů největší, by podle Hřiba mohlo pomoct také prodloužení lhůty, dokdy se musí uprchlíci registrovat u cizinecké policie. Momentálně na to mají tři dny.
„Někteří z uprchlíků míří do centra rovnou z nádraží, což vůbec není nezbytné. Kdyby se lhůta protáhla na déle, tak by mohli být více v klidu, že tu proceduru stihnou a ten nápor by též trochu polevil,“ věří Hřib.
K tomu se přiklání i ministr vnitra Vít Rakušan. Vláda podle něj bude o prodloužení lhůty jednat ve středu, prodloužit by se měla až na 30 dnů.
Ministr v úterý také uvedl, že v dalších dnech se změní skladba lidí, kteří do České republiky přicházejí. Dosud se jednalo spíše o lidi, kteří směřovali za svými příbuznými a známými zejména v Praze a ve Středočeském kraji.
„Když sem přijdou lidé bez jakéhokoli zázemí a kontaktů, tak samozřejmě i s nimi bude jednodušší ta komunikace, když jim základní životní infrastrukturu nabídneme i v jiných regionech,” dodal ministr.