Článek
„Roky a roky škrtů sklady munice téměř vybílily a v případě bojů s Ruskem by střelivo došlo během jediného dne,“ citují servery The Daily Mail a The Sun penzionovaného vojenského velitele.
„Je to skutečně šokující, ale je to tak. A musíme s tím něco udělat. Léta úspor nás dovedla do stavu, kdy u některých typů klíčových zbraňových systémů by nám došly náboje za jedno rušné odpoledne,“ napsal vysloužilý generál v kritickém sloupku pro deník The Sun.
Britská armáda je podle Barronse oproti časům studené války asi poloviční. Tanky, obrněné vozy a dělostřelectvo jsou 30 let staré a to, co bylo bojeschopné, už Londýn poslal na Ukrajinu.
Rusko už zase ohrožují německé tanky, stěžoval si Putin při výročí Stalingradu
BAE by munici pro den bojů vyráběl rok
Tankovou munici a dělostřelecké granáty, které nyní Londýn posílá na východní frontu do boje s Ruskem, podle zjištění Sunu Britové nakupují na trzích v jižní Asii. Munici pro jediný den bojů ukrajinské armády, podle vojenského think-tanku RUSI asi 6 tisíc kusů těžké munice, by britský zbrojařský koncern BAE vyráběl celý rok.
Británie by ale patrně měla vážné potíže i v případě, že by se měla bránit na vlastním území. Podle zjištění serveru The Daily Mail nedisponuje bojeschopným dělostřelectvem. Všechny funkční samohybné dělostřelecké zbraně AS90 totiž poskytla Ukrajině.
O tom, že situace ve zbytku Evropy nebude nějak zásadně lepší, svědčí podle Barronse to, že Británie vydává na obranu více než jednotlivé země Evropské unie.
Rusové o stavu a zásobení municí evropských armád vědí a přizpůsobili tomu svou strategii. Vedou se Západem podporovanou Ukrajinou pomalou opotřebovávací válku zřejmě ve víře, že soupeře převálcují množstevně, co se vojáků i zbraní a techniky týče. V poslední dnech se ale spekuluje o tom, že by mohli někdy kolem prvního výročí invaze (24. února) zahájit další masivní ofenzivu.