Článek
„Po důkladném přezkoumání prošla ukrajinská 12. brigáda speciálních sil Azov prověrkou Leahy, kterou provedl americký státní departement,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Zákon senátora Patricka Leahyho blokuje dodávky americké vojenské pomoci zahraničním jednotkám, které se dopustily závažného porušení lidských práv. Ministerstvo zahraničí nenašlo „žádné důkazy“ o jakémkoli porušení lidských práv.
Ministerstvo odmítlo sdělit, kdy byl zákaz zrušen a zda příslušníci brigády Azov už získali nějakou americkou výzbroj, napsal list. Neodpověděla na to ani ukrajinská vláda, ani velení Azovu.
Zrušit tento zákaz byl jednou z priorit Ukrajiny, protože šlo o kvalitní jednotku s vysokou motivací. Kyjev uváděl, že kdyby měli příslušníci brigády v době obrany železáren americké zbraně, mohla by jejich obrana být účinnější. Rusko použilo k útoku na Mariupol obrněnou techniku, proti které by se například hodily rakety Javelin.
Zelenskyj: Soud s obránci Azovstalu zablokuje jakákoli vzájemná jednání
Zákaz nebránil jen poskytování amerických zbraní jednotce, ale její příslušníci se navíc nesměli účastnit amerických výcvikových programů.
Sporná minulost praporu
Brigáda Azov nemohla dostávat americké zbraně, protože zakladateli dobrovolnického praporu Azov, který se účastnil bojů už od roku 2014, byli představitelé ultrapravice. Dávali najevo ultranacionalistické, rasistické a xenofobní názory. Azov měl zpočátku blízko k neonacistům, a to i symbolikou. Mottem byla Národní idea a symbolem písmeno N přeškrtnuté písmenem I v latince, což vytvářelo zrcadlově převrácený symbol vlčího háku, jaký měla pancéřová divize SS Das Reich nebo werwolfové. Současně je to zrcadlově převrácený symbol jednotek SS.
Zakladatelé už dávno nejsou členy praporu, ten se jich musel zbavit už v roce 2015, aby se mohl stát součástí ukrajinské Národní gardy. Rusko navzdory tomu stále označuje Azov za neonacistický a jeho existenci považuje za jeden z hlavních důkazů, že „režim“ prezidenta Volodymyra Zelenského, který se sám hlásí k židovskému původu, je neonacistický.
V ruském zajetí zůstávalo počátkem května asi devět set příslušníků této brigády. Rusové se jednotlivé příslušníky Azovu snaží soudit za válečné zločiny. Původně jim chtělo upírat i práva válečných zajatců a nerado je vyměňuje za své zajatce, i když část jich propustilo.
Loni Azov nabral 5000 mužů, kteří prošli mnohem tvrdšími přijímací testy, kdy museli prokázat nejen fyzickou zdatnost, ale také svou motivaci. Často je cvičili bývalí příslušníci se zkušenostmi z bojů včetně obránců železáren.