Hlavní obsah

Boris Johnson se nebývale sprostě pustil do Putina

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Ostrými slovy se pustil bývalý britský premiér Boris Johnson do ruského diktátora Vladimira Putina. Šéf Kremlu si podle Johnsona stále myslí, že může znovu vybudovat ruské impérium, a to včetně Pobaltí nebo Ukrajiny. S odkazem na estonskou televizi Delfi, které Johnson poskytl rozhovor, o tom informuje britská televize Sky News.

Foto: Reuters

Boris Johnson

Článek

„To, co Putin dělá, je archaické a barbarské. Musí pochopit, že Estonsko, Lotyšsko, Litva… žádná z těchto zemí už není součástí ruského impéria,“ uvedl Johnson.

„A ani Ukrajina. Je s tím konec. Konec. Konec. Konec. Už žádné impérium, Vladimire, ty za***ný idiote, promiňte mi ten výraz, ano?“ dodal dále bývalý premiér, který volbou svých slov pobavil estonského redaktora.

Podle televize Sky News Johnson o Rusku začal hovořit ve chvíli, kdy se zamýšlel nad koncem Britského impéria, jehož začátek se datuje do roku 16. století.

Musk probírá se svými lidmi, jak svrhnout britského premiéra

Evropa

Johnson v této souvislosti uvedl, že dnešní Spojené království je spokojené s tím, v jaké je pozici, a že Moskva by si měla uvědomit, že už nikdy impériem nebude, píše ukrajinský server The Kyiv Independent.

Bývalý britský premiér je už od začátku ruské agresivní války na Ukrajině velkým zastáncem Kyjeva. Mluví například o tom, že Ukrajina spravedlivého a stabilního míru nemůže nikdy dosáhnout, pokud nevstoupí do Severoatlantické aliance, což říká mimo jiné i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva vstup Ukrajiny do NATO rezolutně odmítá.

Spojené království podporuje Ukrajinu od začátku války. Kromě miliard liber ve vojenské pomoci Kyjevu poskytlo například podzvukové střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které Ukrajinci používají při úderech na významné cíle ruských okupantů. Britský ministr obrany John Healey ve druhé polovině prosince pak prohlásil, že by Británie mohla vyslat své jednotky přímo na Ukrajinu, aby cvičily ukrajinské vojáky přímo na území napadené země.

Ruská federace v roce 2014 protiprávně anektovala ukrajinský Krymský poloostrov. V září 2022 zase svévolně ohlásila připojení čtyř ukrajinských oblastí: Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké. Ani jednu z nich agresor plně nekontroluje a jednání o příměří podmiňuje tím, že se z nich ukrajinská armáda stáhne.

Kromě asi 20 procent Ukrajiny Rusové okupují nebo prosazují svůj vliv také v gruzínské Jižní Osetii a Abcházii a také v moldavském Podněstří.

Pobaltí by mělo být součástí Ruska. Litevská armáda by nevydržela ani den, tvrdí ruský poslanec

Evropa

Výběr článků

Načítám