Článek
Dobrovolníci, kterých v prostoru nádraží pomáhá několik desítek, zde byli také svědky psychického kolapsu mladé ženy, která se právě v Bohumíně dozvěděla, že její manžel, jenž zůstal na Ukrajině, zemřel.
„Jsme připraveni na různé krizové scénáře a máme za sebou řadu událostí včetně tornáda na jižní Moravě, ale to, co se teď děje, je mnohem horší. Když vidíme nevinné ženy s dětmi, které celý život budovaly svůj domov, a nakonec tam musely nechat všechno, včetně svých manželů, tak je nám z toho strašně smutno,“ řekl Právu oblastní ředitel Českého červeného kříže pro Karvinsko Oldřich Gbelec.

Čekárny se proměnily v improvizované humanitární středisko.
„Můžu vám říct, že jsou tady policisté a hasiči, kteří už něco zažili, prostě chlapi tvrďáci, ale ani ti se tu občas neubrání slzám,“ dodal.
Čekárnu na nádraží kvůli náporu přijíždějících museli proměnit v improvizované humanitární středisko. Většina z uprchlíků, pro které železniční uzel v Bohumíně představuje první přestupní stanicí v Česku, zde čeká i několik hodin na další spoje směrem do Prahy, Vídně či Berlína.
Na tvářích většiny žen a dětí je přitom vidět únava, za sebou mají i několikadenní cestu přes hranice plnými vlaky.
„Je to ale jen první vlna. Předpokládáme, že teď začnou přibývat lidé, kteří skutečně nevědí, kam mají jít, a o ty se nějak budeme muset postarat,“ varoval Gbelec.
Největší frmol tu nyní zažívají po půl druhé v noci, kdy sem přijíždí velmi dlouhý vlak z Varšavy, který se zde rozpojuje a pokračuje nad ránem třemi dalšími směry. Řada lidí zde pomáhá ve svém volném čase.
„Každý, kdo má děti, si dokáže představit sám sebe v podobné situaci. Dobrovolníci, kteří zde pomáhají, to přitom berou jako přirozenou věc, protože je to skutečná katastrofa, kterou trpí hlavně děti,“ dodal Gbelec.