Článek
Řešov (Rzeszów) leží na jihovýchodě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou, přes které od začátku ruské invaze přešlo podle polských úřadů 787 300 lidí hledajících bezpečí. Po setkání se svým polským kolegou Zbigniewem Rauem Blinken řekl, že „Polsko v nynější krizi odvádí nepostradatelnou práci“, a vyzdvihl bezpečnostní podporu, jakou Varšava poskytuje Kyjevu. Země Severoatlantické aliance dodávají ukrajinské armádě zbraně, z nichž velká část míří přes polské území.
NATO nechce konflikt, bránit členy ale bude, řekl americký ministr zahraničí
Šéf americké diplomacie se pak přesunul přímo na polsko-ukrajinskou hranici, kde jednal se svým ukrajinským protějškem mimo jiné o dalších sankcích proti Rusku a dodávkách zbraní.
„Doufám, že Ukrajinci si to vyloží jako jasný vzkaz, že máme přátele, kteří za námi stojí, a to doslova,“ citovala Kulebu agentura Reuters. Ukrajinský ministr si ale také postěžoval, že NATO stále odmítá požadavek Kyjeva na vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, což podle něj způsobí další oběti v řadách civilního obyvatelstva.
Izraelský premiér odletěl za Putinem. Navzdory šábesu
Rau ujistil, že Polsko ze země zasažené konfliktem bude i nadále přijímat lidi bez ohledu na jejich původ nebo náboženství. Řekl také, že Polsko neuzná žádné teritoriální změny, které vznikly v důsledku „nevyprovokované, ilegální agrese“, a že se Varšava bude zabývat zločiny, jichž se Rusko údajně dopustilo na ukrajinském území.
„Způsob, jakým Rusko útok vede, a snahy o zlomení ukrajinského odporu prostředky, které terorizují obyvatelstvo, v rámci kterých se střílí na obydlené oblasti, jaderné elektrárny i civilní vozidla – to je jasné porušení mezinárodního práva,“ řekl Rau.
Rusko uvádí, že na Ukrajině vede „speciální vojenskou operaci“, jejímž cílem je demilitarizace a „denacifikace“ sousední země.