Článek
Strategii na posílení válečné pozice Ukrajiny chystá na poslední chvíli Bílý dům. Zahrnuje „lavinu“ vojenské pomoci, nové rozsáhlé sankce proti Rusku a půjčky za 20 miliard dolarů (477 miliard korun), které budou kryty ze zisků zmrazených ruských státních aktiv.
Americký plán podle listu The Guardian probíral ve čtvrtek Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan se šéfem ukrajinské prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem. Kromě dodávek zbraní, střeliva a půjček obsahuje také americký závazek vycvičit nové jednotky mimo ukrajinské území.
Nové rozsáhlé protiruské sankce, které přijdou v nadcházejících týdnech, by pak měly „výrazně zkomplikovat Moskvě snahu udržet válečné úsilí a posílit pozici Ukrajiny u jednacího stolu s cílem ovlivnit základy pro budoucí mírové urovnání“.
Poslední krok Bílého domu přichází více než měsíc před inaugurací Donalda Trumpa, jehož tým podle listu „v tichosti“ vypracovává mírový plán, který by fakticky vyloučil členství Ukrajiny v NATO a potenciálně postoupil „významné území Rusku“.
Ukrajinci jednali i s Trumpovým týmem
Přesto se ukrajinští představitelé včetně Jermaka a velvyslankyně Oksany Markarové tento týden setkali s klíčovými postavami Trumpova týmu, mezi nimiž nechyběl příští americký viceprezident JD Vance, pravděpodobný poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a kandidát na zmocněnce pro Ukrajinu Keitha Kellogga.
Cílem ukrajinské strany bylo podle The Guardian sondovat postoj Trumpova týmu k vojenské i civilní pomoci.
Naléhavost této schůzky zdůrazňuje postoj předsedy Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona, který zablokoval hlasování o dodatečné pomoci Ukrajině ve výši 24 miliard dolarů (572,4 miliardy korun). Pentagon se nicméně tento týden zavázal poslat vojenskou pomoc ve výši 725 milionů dolarů (17,4 miliardy korun), která má mimo jiné obsahovat protidronové systémy a minuci do raketometů HIMARS. Podle listu jde o největší balík od dubna.