Hlavní obsah

Průlom. Biden dovolil Ukrajině střílet americkými raketami na cíle v Rusku

Dosluhující prezident USA Joe Biden povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k úderům uvnitř Ruska. Píšou to v neděli The New York Times a agentura Reuters s odkazem na americké představitele. Střely ATACMS mají dolet 300 kilometrů.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Setkání Joea Bidena a Volodymyra Zelenského v Oválné pracovně v září letošního roku. Ilustrační snímek

Článek

Podle amerického listu je tento krok zaměřen na pomoc Ukrajincům v udržení pozic v Kurském regionu na západě Ruska, kam ukrajinské jednotky pronikly v létě letošního roku a obsadily několik stovek kilometrů čtverečních území.

Rakety dlouhého doletu budou nejspíš nasazeny také proti severokorejským vojákům.

S informací přišla taktéž agentura Reuters, podle které Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle zdrojů Reuters Ukrajina plánuje provést první údery proti Rusku s raketami dlouhého doletu v následujících dnech. Podrobnosti ale zdroje s ohledem na bezpečnost nesdělily.

Ukrajinci nové střely dalekého dosahu potřebují

Válka na Ukrajině

Americkému prezidentovi zbývají do konce volebního období dva měsíce. Zvolený prezident Donald Trump, který se funkce ujme v druhé polovině ledna, dává najevo, že chce ukončení konfliktu na Ukrajině co nejdříve. Zda Trump, jenž kritizuje výši americké finanční a vojenské pomoci Ukrajině, Bidenovo nynější povolení zruší, až se ujme funkce, není jasné.

Vzkaz KLDR

Američané přitom podle listu nepředpokládají, že by současné Bidenovo rozhodnutí mohlo významně vychýlit průběh války ve prospěch Ukrajinců. Chtějí ale Severokorejcům vyslat zprávu, že jejich jednotky jsou v Rusku zranitelné a že by do země neměli vysílat další.

Udržení ukrajinských pozic v Rusku může také Kyjev dostat do lepší vyjednávací pozice v případě, že by v budoucnu začaly rozhovory o příměří.

Foto: Novinky

Dosah ukrajinských zbraní

Rusové podle dostupných informací plánují v Kurském regionu protiofenzivu, které se má účastnit na 50 tisíc ruských a severokorejských vojáků.

List NYT vyjmenovává, že by Ukrajinci s cílem ubránit se plánované protiofenzivě mohli raketovými systémy dlouhého doletu ATACMS cílit kromě samotných jednotek také na klíčová vojenská zařízení, zásobovací uzly a muniční sklady na ruském území.

Biden už koncem května letošního roku, poté co Rusko zahájilo přeshraniční útok na Charkov, částečně povolil Ukrajině používat americké zbraně k úderům na cíle na území Ruska raketami krátkého doletu vypalovanými ze salvových raketometů HIMARS, které mají dolet přibližně 80 kilometrů. Na taktické balistické rakety ATACMS se tehdy povolení nevztahovalo.

O povolení použít americké zbraně proti ruským vojenským cílům daleko od ukrajinské hranice žádá Bidena ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již měsíce.

Od Velké Británie už Kyjev má povolení cílit na objekty na ruském území dalekonosnými raketami Storm Shadow, ty se ale musejí vypouštět z letadel. Pro Ukrajinu by také byly obrovským přínosem německé střely Taurus, kancléř Olaf Scholz je však nadále odmítá napadené zemi poskytnout z obavy z ruské reakce. Taurusy mají dolet až 500 kilometrů a jsou schopné zasáhnout i Moskvu.

Foto: ČTK/AP

Rakety ATACMS připravené k naložení

Najednou to jde. USA dodají Ukrajině přes sto dalekonosných raket ATACMS

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám