Článek
„Pokud bychom ho (dovoz ropy z Ruska) okamžitě zastavili, druhý den bychom v Německu nikam nedojeli,“ řekla Baerbocková televizi deníku Bild. Dodala, že pracovníci klíčoví pro fungování země, jako učitelé a zdravotníci, by nebyli schopni se dostat do práce a hrozily by výpadky elektrické energie.
Ministr hospodářství Robert Habeck dokonce považuje embargo za ohrožení sociálního smíru.
Německo je mnohem více závislé na ruské ropě než USA. V roce 2021 pocházela více než třetina německého dovozu ropy z Ruska, zatímco v USA tvořily jen necelých osm procent veškerého dovozu.
Pokud jde o plyn, Německo dokonce získává více než polovinu dodávek z Ruska.
Německo odmítlo zákaz dovozu ruské ropy a plynu
Svaz německého průmyslu proto německou vládu naléhavě varoval před zákazem dovozu.
„Měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom se tomu vyhnuli, i když je to v souvislosti s nynější situací emocionálně neuvěřitelně obtížné,“ řekl v úterý v ranním vysílání televize ZDF Siegfried Russwurm, prezident svazu.
„Energie je velmi drahá nejen pro koncové uživatele, ale také pro průmysl,“ dodal.
V Německu je mnoho průmyslových odvětví, pro která je energie významným nákladovým faktorem. Pro průmysl je proto stále obtížnější vyrábět ekonomicky. Jedním z těchto odvětví je chemický průmysl.
V úterý také varovala před ropným embargem. Předpokládá se, „že dovozní embargo by vedlo ke znatelné zátěži pro společnost jako celek kvůli rostoucím nákladům v mnoha oblastech života,“ uvedl Svaz chemického průmyslu (VCI).
Varovná slova přicházejí také od Timma Kehlera, předsedy německé plynárenské lobby Zukunft Erdgas. Varoval, že Německo v současné době není schopno získat dostatek zemního plynu z jiných zdrojů, aby v nadcházející zimě zabránilo výpadkům. Krátkodobě nepomůže ani zkapalněný plyn.